SOUL, BRATISLAVA. Žijú v maličkom byte v suteréne, po nociach im na okná močia opilci, wifi signál majú len od susedov a jedia lacnú pizzu či zvyšky z reštaurácií. A podvodmi sa snažia zneužívať bohatú elitársku rodinu.
Film juhokórejského režiséra Bong Joon Hoa Parazit, ktorý zobrazuje sociálne rozdiely v krajine, získal v nedeľu v noci štyroch Oscarov vrátane toho pre najlepší film.
Napriek tomu, že Južná Kórea patrí medzi najbohatšie krajiny sveta, mnohí ľudia sú odkázaní na život v zlých podmienkach. Keďže kvalitnejšie bývanie si nemôžu dovoliť, často sú pre predsudky ešte viac odsunutí na okraj spoločnosti.
Život v bunkroch
Po kórejskej vojne v päťdesiatych rokoch patrila Južná Kórea medzi najchudobnejšie krajiny na svete. Dnes je to štrnásta najväčšia ekonomika sveta, a aj keď jej ekonómovia odhadujú pomalší rast, stále mnohí hovoria o ekonomickom zázraku.

Podobne sa vyvíjalo hlavné mesto Soul. Patrí medzi najrýchlejšie rastúce mestá na svete – ekonomicky aj populačne. Podľa OSN sa Soul do roku 2024 zaradí medzi megamestá s populáciou nad desať miliónov, jeho metropolitná oblasť má už dnes vyše 25 miliónov obyvateľov.
Ale kým malá časť populácie žije v luxusných vilách a mrakodrapoch, iní sú odkázaní aj na také bývanie, ako z filmu Parazit – byty v suteréne, s oknami na úrovni chodníka, ktoré majú nedostatok svetla a v prípade intenzívnych dažďov im hrozí zatopenie.