BRUSEL. Ministri zdravotníctva členských krajín EÚ sa vo štvrtok (13.2.) stretnú na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli, aby prediskutovali opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť šíreniu nového typu koronavírusu v Európskej únii.
Uviedla v pondelok Rada EÚ v správe pre médiá.
Rokovať budú za prítomnosti WHO
Zasadnutie Rady EÚ pre zdravie sa uskutoční aj za prítomnosti zástupcu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Ministri začnú rokovať doobeda od 10:00 h miestneho času, v snahe pokúsiť sa nájsť koordinovaný prístup k novej epidémii.
Doteraz bolo na pôde EÚ identifikovaných 33 prípadov osôb infikovaných vírusom 2019-nCoV, ktorý sa rozšíril zo stredočínskeho mesta Wu-chan v provincii Chu-pej, najviac v Nemecku (14 prípadov) a vo Francúzsku (11).
Spahn vyzval na diskusiu
Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn počas minulotýždňového stretnutia (4.2.) v Paríži so svojou francúzskou rezortnou kolegyňou Agnes Buzynovou vyzval na diskusiu na úrovni celej EÚ o možných obmedzeniach vstupu alebo o zvýšených hraničných kontrolách.
Obaja ministri zdôraznili potrebu koordinovať tieto rozhodnutia medzi krajinami EÚ vzhľadom na slobodu pohybu osôb v schengenskom priestore, kde neexistujú hraničné kontroly.
Rada EÚ v pondelňajšej tlačovej správe upozornila, že ministri zdravotníctva si vymenia názory na nové núdzové opatrenia v oblasti ochrany zdravia a budú diskutovať o riešeniach zameraných na zabránenie šírenia epidémie koronavírusu v EÚ.
Eurokomisár: Koronavírus predstavuje vážne riziko
Nový koronavírus z Číny vytvára podľa európskeho komisára pre krízový manažment "znepokojivú" situáciu, o ktorej budú na mimoriadnom stretnutí diskutovať ministri zdravotníctva členských štátov Európskej únie (EÚ).
Janez Lenarčič v pondelok v Bruseli uviedol, že sa vírus rýchlo šíri a predstavuje "vážnu hrozbu pre verejné zdravie". Stretnutie ministrov sa podľa neho uskutoční vo štvrtok a pomôže koordinovať konanie členov eurobloku.
Európska komisia vyčlenila minulý mesiac na výskum nového koronavírusu 10 miliónov eur.
Podľa Lenarčiča bude EÚ naďalej Číne poskytovať pomoc v boji s epidémiou. Eurokomisár tiež uviedol, že odvtedy, čo sa začal vírus šíriť, sa do Európy vrátilo viac ako 500 európskych občanov.
Počet infikovaných v Číne dosiahol v pondelok 40 171, počet úmrtí stúpol na 908. Mimo Číny zaznamenali doteraz vyše 360 prípadov nákazy vrátane dvoch úmrtí.