LONDÝN. Búrka, ktorá sa v nedeľu a v noci na pondelok prehnala Európou, si vyžiadala najmenej sedem ľudských životov.
Živlu je pripisovaná smrť štyroch ľudí, ktorí v Slovinsku, Anglicku, Nemecku a Česku zahynuli pri autonehodách, v Poľsku prišli o život dvaja ľudia a ďalší človek zomrel vo Švédsku.
Orkán pomenovali v Británii Ciara a v Nemecku Sabine. Meteorologické inštitúty oboch krajín pomenovávajú víchrice samostatným spôsobom, i keď ide o ten istý útvar.
Živel udrel cez víkend na Britské ostrovy a pokračoval cez Nemecko do severozápadnej Európy. Do Českej republiky dorazila víchrica v noci z nedele na pondelok.
V dôsledku orkánu zrušili príslušné úrady v severozápadnej Európe stovky letov a vlakových spojení.
Pre prudký vietor tam ostali bez elektriny tisícky domovov. Živel napáchal značné materiálne škody.
Výpadky elektriny, obmedzenie dopravy
Česká pošta musela pre orkán obmedziť prevádzku u zhruba stovky z 3200 pobočiek. Hlavným dôvodom bolo prerušenie dodávok elektrického prúdu.
S výpadkami energie sa potýkali aj desiatky staníc mobilných operátorov.
Podľa tlačového oddelenia poštynezaznamenali žiadne väčšie škody na majetku.
"Pobočky pošty postupne otvárame podľa toho, ako sa energetikom darí obnovovať dodávky elektrického prúdu. Za spôsobené komplikácie sa všetkým klientom ospravedlňujeme a ďakujeme za pochopenie," informovala pošta v oznámení pre ČTK.
Mobilný operátor T-Mobile podľa hovorkyne Martiny Kemrovej evidoval počas dňa výpadky desiatok vysielačov na území, ktorým sa búrka Sabine prehnala.
Výstrahy pred silným vetrom vydali vo väčšej časti severného Francúzska, kde úrady odporučili ľuďom vyhnúť sa pobrežiu.

Britániu, kde sa Sabine nazýva Ciara, orkán zasiahol v sobotu.
Spôsobil rozsiahle povodne a sprevádzal ho vietor s rýchlosťou až 150 kilometrov za hodinu. Meteorologické inštitúty oboch krajín pomenovávajú víchrice samostatným spôsobom, i keď ide o ten istý útvar.
Bez elektriny ostalo v Británii viac ako 62-tisíc domácností. Pre silný orkán v krajine zrušili veľký počet vlakových, leteckých aj lodných spojení.
Silné vetry priniesli dobrú správu pre leteckú spoločnosť British Airways, ktorá zaznamenala najrýchlejší let z New Yorku do Londýna v histórii. Prelet cez Atlantický oceán mu trval štyri hodiny a 56 minút.
Výstraha pred silným vetrom, prívalovými dažďami a snehovými prehánkami v Británii platí aj v pondelok.
Varovania v nedeľu vydali aj v časti Francúzska, kde úrady odporučili ľuďom vyhnúť sa pobrežiu, a v Nemecku, kde železničný prepravca Deutsche Bahn úplne zastavil diaľkové vlakové spojenia v celej krajiny. V Nemecku obmedzili premávku aj viaceré letiská.
Loading
...
Vo Švédsku zomrel rybár
Búrka si vo Švédsku vyžiadala najmenej jedného mŕtveho. V nedeľu večer sa tam s dvoma rybármi prevrátil na jazere čln, jeden z mužov zahynul a po druhom záchranári pátrajú.
Vo Švédsku aj Nórsku búrky tiež narušili dopravu, v nedeľu aj v pondelok muselo byť zrušených množstvo letov aj trajektových a vlakových spojení. Až do polnoci bol kvôli silnej víchrici mimo prevádzky most cez úžinu Öresund, ktorý spája Dánsko so Švédskom.
Podľa denníka The Local zostávalo v pondelok ráno vo Švédsku bez dodávok elektriny 16-tisíc ľudí. Niektoré cesty blokujú spadnuté stromy. Železničná doprava bude obnovovaná len pomaly, na časti tratí začnú vlaky jazdiť až popoludní.
Na pobreží Dánska a západného Nórska teraz panujú obavy z možných záplav. Dánsky meteorologický ústav varoval, že hladina vody by sa mohla počas prílivu zdvihnúť až o 3,5 metra nad normálny stav.
V nedeľu na dánskom polostrove Jutsko spláchla vlna do mora 41-ročnú ženu a osemročného chlapca, obom sa ale podarilo z vody vytiahnuť, napísali dánska médiá.
Spravodajská televízia Sky News informovala, že v Británii zomrel v nedeľu v dôsledku víchrice 58-ročný muž po tom, čo sa na jeho auto idúce po ceste zvalil strom.
Podobný prípad sa odohral aj v severnom Slovinsku, kde zavalil strom auto a zabil jedného človeka.
Dve ženy, matka s dcérou, zomreli v poľskom horskom stredisku v obci Tatranská Bukovina pri hraniciach so Slovenskom.
Víchrica strhla strechu z budovy požičovne lyží. Strecha zasiahla skupinu ľudí stojacich pri lyžiarskom vleku, uviedla polícia. Pri incidente utrpeli zranenia ďalší dvaja ľudia.
Loading
...
Problémy aj v Česku
Do Českej republiky dorazila víchrica v noci z nedele na pondelok. Silný vietor sa cez krajinu presúva od západu na východ.
Sila vetra v pondelok ráno presiahla miestami intenzitu orkánu.
Vietor na najvyššej hore republiky - Snežke - dosahoval rýchlosť až 180 kilometrov za hodinu. V krajine sa ocitlo bez elektrickej energie viac ako 120-tisíc domácností, českí energetici preto vyhlásili pre niektoré územia kalamitný stav.
V západočeskom meste Aš zavalil strom osobný automobil, v dôsledku čoho previezli na ošetrenie ľahko zranenú ženu.
Na území celej Českej republiky prudký vietor strhával strechy, vedenia elektrického prúdu, vyvracal stromy a bral so sebou neukotvené predmety na uliciach.
V dôsledku nepriaznivého počasia je prerušená vlaková doprava na viacerých tratiach. Popadané stromy zablokovali niekoľko ciest a spôsobili dopravné nehody. Živel napáchal značné materiálne škody.
Hasiči absolvovali desiatky núdzových výjazdov. Počasie značne komplikuje v Českej republike aj cestnú dopravu. Cestári vyzvali vodičov, aby boli počas jazdy na diaľniciach opatrní. Vodiči by mali byť obzvlášť obozretní na otvorených úsekoch a tiež pri predbiehaní kamiónov. Diaľnice nateraz zostávajú prejazdné.
Víchrica zasiahla aj Maďarsko
Víchrica zasiahla aj územie Maďarska, najmä oblasť Zadunajska. Pri Balatone dosiahla rýchlosť vetra 100 kilometrov za hodinu, v Komárňansko-ostrihomskej župe 95 kilometrov za hodinu.
Maďarská meteorologická služba OMSZ vydala na pondelok varovanie pred víchricou druhého stupňa pre územia Budapešti, Peštianskej, Baranskej, Báčsko-malokumánskej, Fejérskej, Rábsko-mošonsko-šopronskej, Komárňansko-ostrihomskej, Šomodskej, Tolnianskej, Veszprémskej a Zalianskej župy. Vo zvyšných župách platí varovanie prvého stupňa.
V Balatonlelle silný vietor vyvrátil 35 metrov vysoký strom, v Kaposvári strhol časť strešnej konštrukcie rodinného domu.
Meškanie vlakov
Stromy vyvrátené v silnom vetre spôsobili v Maďarsku výrazné meškania vlakov na dvoch železničných tratiach. Informovala o tom agentúra MTI s odvolaním sa na železničnú spoločnosť MÁV.
Podľa hovorcu MÁV Imreho Kavalecza na trati medzi Budapešťou a Segedínom na juhu krajiny vyvrátený strom padol na koľajnice a roztrhal aj trakčné vedenie medzi stanicami Nyársapát a Nagykőrös. Cestujúcich na tomto úseku dočasne prevážajú autobusmi. Vlakové spoje na tejto trati výraznejšie meškajú.
S dlhšou jazdou a meškaniami musia cestujúci rátať aj na trati Budapest-Veresegyház-Vacov. Na koľajnice medzi stanicami Őrbottyán a Vácrátót tam spadol strom. Prekážku už odstránili, ale železničná doprava sa tam plne obnoví až v utorok nadránom, dodal hovorca.
Loading
...