SME
Utorok, 7. február, 2023 | Meniny má Vanda

Michal Šimečka pre SME: Ďalší Orbán môže vyrásť aj na Slovensku

Nadávať na Brusel je ľahké.

Michal Šimečka. (Zdroj: SME - MARKO ERD)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenský europoslanec MICHAL ŠIMEČKA chce zabrániť tomu, aby v Európskej únii vyrástol ďalší Viktor Orbán. V europarlamente je hlavným spravodajcom pre ochranu demokracie a právneho štátu.

Pred týždňom ste v europarlamente hlasovali za brexitovú dohodu, hoci patríte k odporcom odchodu Britov z Európskej únie. Aké argumenty napokon prevážili, keď ste sa rozhodli dohodu podporiť?

Nikdy som si nepomyslel, že budem raz ako europoslanec hlasovať za odchod Veľkej Británie. Z mojej strany to bolo sčasti osobné, šesť rokov som študoval v Británii, pre mňa to vždy bola Európa a naďalej bude.

V tej chvíli sme sa však mali rozhodnúť medzi dohodou o vystúpení, ktorá znamená riadený odchod, a neriadeným brexitom, ktorý by znamenal chaos, okamžité pretrhnutie obchodných či dopravných väzieb, a veľké ekonomické škody. A ten neriadený brexit by nastal, ak by sme dohodu odmietli. Hlasoval som teda za čo najmenšie škody.

Do konca tohto roka máme prechodné obdobie, na jeho konci by mala prísť dohoda o budúcich vzťahoch. Podobne ako ja uvažovala väčšina europoslancov, napokon, brexitová dohoda presvedčivo prešla. Potom nastal veľmi dojímavý moment, neviem, či ste to sledovali.

Keď zostávajúci europoslanci zaspievali odchádzajúcim Britom pieseň Auld Lang Syne?

Áno. Mám pocit, že to bol nápad mojich britských kolegov z frakcie Obnovme Európu. Dokonca nám rozdali text piesne na papieri, kedže je pomerne ťažký.

Asi pre každého, kto neovláda škótčinu.

Áno, je to škótska pieseň o odlúčení a opätovnom stretnutí. Mnohí kolegovia v tej chvíli plakali.

Zato Nigel Farage (líder Strany brexitu, pozn. red.) a jeho spolustraníci odchádzali vysmiati.Čo by ste odkázali politikom, ktorí mali pocit, že brexit je dôvod na veľkolepú oslavu?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu