DES MOINES, BRATISLAVA. Mali byť ukážkou toho, že demokratickí kandidáti dokážu svojich voličov zmobilizovať. Nielen v prieskumoch, ale aj v realite.
Namiesto toho sa prvé demokratické primárky v štáte Iowa skončili viac než chaoticky.
Caucus
- spôsob voľby v amerických primárkach,
- voliči v jednotlivých okrskoch sa zídu na jednom mieste, napríklad v škole,
- v prvom kole voľby sa zhromaždia do skupín podľa toho, ktorého kandidáta chcú podporiť,
- kandidáti, ktorých podpora presiahne najmenej 15 percent ("postaví" sa za nich aspoň 15 percent prítomných), postupujú do druhého kola,
- v druhom kole sa potom voliči neúspešných kandidátov z prvého kola rozhodnú, ku komu sa pridajú.
Za víťaza sa vyhlásil 38-ročný Pete Buttigieg, vzápätí svoje víťazstvo v tých istých voľbách oslavoval 78-ročný ľavičiar Bernie Sanders.
Spočítavanie výsledkov v Iowe komplikovali technické problémy v mobilnej aplikácii, ktorá mala slúžiť na zhromažďovanie údajov o komplikovanom a zastaranom hlasovaní v podobe takzvaného caucusu.
Technické problémy a niekoľkodňové oneskorenie pri zverejňovaní výsledkov však napokon vyústili do špekulácií a spochybňovania víťazov.
Predstavitelia Demokratickej strany v Iowe síce vyhlásili, že chybu v aplikácii našli a opravili, pre istotu sa však elektronické dáta kontrolovali podľa záznamov o hlasovaní v papierovej podobe.
Vyhodnocovanie výsledkov sa preto výrazne oneskorilo.
Podľa najnovších údajov, po spočítaní 99,99 percenta hlasov v Iowe vedie Buttigieg so ziskom 26,2 percenta hlasov. Pred Sandersom (26,1 percent) má teda len veľmi tesný náskok, necelú desatinu percentuálneho bodu.
Spochybňovaná aplikácia
Vývojárom aplikácie, ktorá v Iowe v kľúčovom momente zlyhala, je donedávna neznámy startup s názvom Shadow Inc. (prel. Tieň, s.r.o.).
Americká televízna spoločnosť ABC na svojom webe poukazuje na to, že tento názov je rovnako tajomný a nejasný ako samotný vývojár a pozadie vzniku celej aplikácie.