PEKING, BRATISLAVA. Vírus, ktorý sa začal koncom minulého roka šíriť v Číne, zasiahol už aj Európu a Spojené štáty.

Vyžiadal si stovky obetí na životoch, mnohé čínske mestá museli v rámci ochranných opatrení zostať v izolácii.
Akcie čínskych investorov výrazne klesajú, burza tak reaguje na obavy z dosahov vírusu na ekonomiku.
Ľudia v krajinách po celom svete v panike skupujú zásoby rúšok, aby sa pred nákazou aspoň čiastočne chránili.
Hoci sa nový koronavírus stal strašiakom, doteraz nemal vlastné pomenovanie. Koronavírus je totiž označenie celej čeľade vírusov, nie konkrétneho mikroorganizmu.
Medzi odborníkmi dostal špecifickejšie označenie – 2019-nCoV. Spravodajská televízia BBC na svojom webe však poznamenáva, že toto označenie je skôr jazykolamom. Zároveň informuje, že "skupina vedcov sa za zatvorenými dverami usiluje nájsť správne pomenovanie". Podľa BBC sú už blízko a čochvíľa názov vírusu oznámia.
Ak vírus nemá meno, hrozí ďalšie riziko
"Pomenovanie nového vírusu je často dosť oneskorené," vysvetlila pre britskú televíziu Crystal Watsonová, vedecká pracovníčka Centra pre zdravotnú bezpečnosť Johnsa Hopkinsa.
"Doteraz sa pozornosť sústreďovala najmä na to, ako sa s vírusom vyrovnávajú úrady a spoločnosť, čo je pochopiteľné," poznamenáva s tým, že "sú tu však dôvody, pre ktoré by malo byť vymyslenie mena prioritou".
“Ak nemáte pre vírus oficiálny názov, riziko je v tom, že ľudia budú používať spojenia ako čínsky vírus, čo môže vyvolať odpor ku konkrétnym populáciám.
„
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporučila dočasný názov 2019-nCoV.
Toto pomenovanie zahŕňa rok, v ktorom bol vírus objavený, písmeno "n" označuje, že ide o nový vírus, ako ho vedci označujú v snahe rozlíšiť práve objavený vírus od ostatných koronavírusov.
Skratka "CoV" v dočasnom názve napokon označuje koronavírus. Tento názov sa však veľmi nezaužíval, podľa Watsonovej to nie je označenie, ktoré je práve najjednoduchšie na bežné požívanie.
"Ak nemáte pre vírus oficiálny názov, riziko je v tom, že ľudia budú používať spojenia ako čínsky vírus, čo môže vyvolať odpor ku konkrétnym populáciám," konštatuje Watsonová.
Najmä na sociálnych sieťach sa podľa nej podobné označenia rýchlo uchytia a je ťažké od nich upustiť.
Čo nemá byť v názve?
BBC zdôrazňuje, že za formálne pomenovanie vírusu je zodpovedný Medzinárodný výbor pre taxonómiu vírusov (ICTV).
Viaceré prípady z minulosti pritom môžu tímu vedcov slúžiť ako varovné príklady.
Vírus H1N1 dostal v roku 2009 označenie "prasacia chrípka". To napríklad v Egypte viedlo k vykynoženiu všetkých ošípaných. Vírus pritom šírili ľudia, nie prasatá.
Oficiálne názvy môžu takisto spôsobiť problémy. WHO kritizovala aj skratku Mers (Blízkovýchodný respiračný syndróm) z roku 2015, pretože názov odkazoval na konkrétny región.
"Videli sme, že niektoré názvy chorôb vyvolávajú odpor k príslušníkom konkrétnych náboženských alebo etnických skupín, vytvárajú neopodstatnené prekážky v cestovaní, v obchode a spôsobujú zbytočné zabíjanie zvierat," uviedla organizácia vo vyhlásení.
WHO preto vydala smernicu, podľa ktorej ani meno nového koronavírusu nesmie obsahovať geografický názov existujúcej lokality, ľudské meno, názov zvieraťa alebo jedla ani odkazy na konkrétnu kultúru či priemyselné odvetvie.