PARÍŽ. Vo veku 93 rokov zomrel v nedeľu v Paríži Simon Coencas, posledný zo štvorice objaviteľov jaskyne Lascaux, preslávenej vďaka pravekým maľbám, informoval spravodajský portál France Info.
K objavu došlo 12. septembra 1940, keď vtedy 13-ročný Simon Coencas spolu s Marcelom Ravidatom (18), Jacquom Marsalom (15) a Georgeom Agnielom (16) vstúpili do jaskyne, na ktorej stenách objavili maľby spred 17-tisíc rokov.
“"Boli sme ohúrení. Nič také sme nečakali. Objaviť tie maľby bolo ako nájsť zlatú baňu."
„
"Boli sme ohúrení. Nič také sme nečakali. Objaviť tie maľby bolo ako nájsť zlatú baňu," uviedol Coencas v roku 2015 v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Bleu Périgord.
Lascaux je jaskynný komplex v juhozápadnom Francúzsku v údolí rieky Vézere v srdci kraja Périgord noir. Od roku 1979 patrí súbor jaskýň v údolí Vézere k lokalitám svetového dedičstva UNESCO.
Výskum jaskyne sa začal len pár dni po objave, 21. septembra 1940. Jaskyňa bola verejnosti prístupná až od roku 1948.
Lovecká mágia či astronomická mapa?
Maľbám v jaskyni sa prisudzuje rôzny význam. Veľmi pravdepodobný je ich súvis s loveckou mágiou. Často sa interpretujú ako zobrazenie príbehov o love.

Vedú sa však diskusie aj o tom, či by maľby nemohli byť akýmsi kalendárom alebo astronomickou mapou.
V jaskyni sa nachádza asi 2000 malieb a rytín, z toho na zhruba 900 z nich sú znázornené zvieratá: býky, kone, jelene, soby a ich vyhynuté príbuzne druhy, zubry (bizóny), vlci, divé mačky, nosorožec a dokonca aj jednorožec.
Je tam aj veľa rytín, ktorých význam sa nepodarilo odhadnúť. Jaskyňa pravdepodobne slúžila ako posvätné miesto na vykonávanie rituálov ľudí tej doby. Svedčí o tom umiestnenie malieb hlboko v jaskyni. V týchto častiach ľudia nežili, bývali bližšie pri vchode a hlboko do jaskyne vchádzali len výnimočne.
Vytvorili repliku jaskyne

V roku 1963 musela byť jaskyňa uzavretá, a preto sa vedci rozhodli vytvoriť repliku. Táto Lascaux II, kde sú repliky 90-tich percent nástenných malieb, sa nachádza iba 200 metrov od vchodu do pôvodnej jaskyne a bola sprístupnená v roku 1983.
Existuje aj putovná expozícia malieb z jaskyne, známa ako Lascaux III. Od roku 2016 je v Montignacu v kraji Dordogne verejnosti prístupná aj replika Lascaux IV.
Do zeme polozapustený objekt, postavený z betónu a skla a s rozlohou 8500 metrov štvorcových, je replikou originálu, pokiaľ ide o rozmery malieb, reliéfy i farby v pôvodnej jaskyni.
Návštevníka sprevádza pri vchode dokonca aj "štekot" psa, ktorý svojho času vyňuchal vchod do jaskyne. Osvetlenie v "jaskyni" je tlmené, riadené pohybovými senzormi. Teplota v objekte je 13 stupňov Celzia, vlhkosť je 80-percentná - ako v skutočnej jaskyni.