MADRID. Prvé zasadnutie nového parlamentu v Španielsku poznamenal v pondelok protest, keď päť strán odmietlo počúvať tradičný prejav kráľa Filipa VI.
Na obrade sa nezúčastnili zákonodarcovia zo separatistických katalánskych strán ERC, JuntsxCat a CUP, ako ani baskická strana EH Bildu a BNG z Galície. Dokopy išlo o takmer 50 zákonodarcov.
V prejave vyzval na jednotu
Strany zo spomínaných troch regiónov sa snažia odtrhnúť od zvyšku španielskeho štátu, pripomenula tlačová agentúra DPA. Podľa nich je postava monarchu "prežitkom" a treba ju zo španielskej politiky vylúčiť.
Kráľ Filip VI. vyzval v prejave na jednotu. "Španielsko nemôže byť krajinou, kde je jedna strana proti druhej. Španielsko musí byť pre všetkých a podľa všetkých," povedal.
Panovník v názorovo rozštiepenom parlamente apeloval na 17 politických strán, zvolených 10. novembra, aby boli ochotné robiť kompromisy.
Schopnosť nájsť dohodu je súčasťou "samotnej podstaty" parlamentného systému, dodal kráľ.
Po dvoch voľbách a niekoľkých mesiacoch rokovaní socialistický líder Pedro Sánchez zložil prvú koaličnú vládu v novodobých dejinách Španielska - vytvoril ju s ľavicovým zoskupením Unidas Podemos (Spoločne môžeme).
Sánchezovi prisľúbili lojalitu
Separatistická strana ERC (Republikánska ľavica Katalánska) zohrala rozhodujúcu úlohu v tom, že sa Sánchez stal predsa len premiérom.
Katalánski separatisti prisľúbili Sánchezovi lojalitu a súhlasili, že sa v hlasovaní parlamentu o jeho vláde zdržia, teda nepôjdu proti nemu.
Výmenou za to sa Sánchez zaviazal, že bude viesť s ERC politický dialóg o jej túžbach dosiahnuť nezávislosť Katalánska od Španielska.
Sánchezovi socialisti podporujú kráľa Filipa VI., tak ako predchádzajúceho panovníka - emeritného kráľa Juana Carlosa I., dodala tlačová agentúra AP.