BRAZZAVILLE. Alžírsko vo štvrtok ponúklo usporiadanie fóra na zmierenie strán bojujúcich v konflikte v Líbyi.
Alžírsko to podľa agentúry AFP navrhlo počas stretnutia lídrov krajín Africkej únie v konžskom meste Brazzaville, na ktorom sa diskutovalo o spôsoboch ukončenia konfliktu v Líbyi.
Alžírsko, ktoré si zachovalo neutrálny postoj k bojujúcim stranám, má s Líbyou spoločnú takmer 1000 kilometrov dlhú hranicu.
Kritizovali aj zahraničnú intervenciu
Na rokovaniach sa zúčastnil predseda Komisie Africkej únie (AÚ) Moussa Faki Mahamat, osobitný zástupca generálneho tajomníka OSN Ghassan Salamé a prezidenti niekoľkých afrických štátov.

Vo vyhlásení AÚ sa uvádza, že "vzala na vedomie alžírsku ponuku usporiadať fórum národného zmierenia" a zdôraznila naliehavú potrebu "inkluzívneho dialógu spájajúceho všetky líbyjské strany... s cieľom nájsť politické riešenie krízy" v Líbyi. Účastníci schôdzky zdôraznili nutnosť vylúčiť z procesu urovnania situácie v Líbyi vojenské riešenie i vonkajšie zásahy.
Mauritánsky prezident Mohamed Ould El-Ghazaouani vo svojom vystúpení upozornil, že situácia v Líbyi predstavuje závažnú krízu pre medzinárodné spoločenstvo a "pretrváva z dôvodu zasahovania zvonku".
Uviedol, že Afrika "musí byť zapojená do hľadania (spôsobov obnovenia) mieru v Líbyi", a zdôraznil, že medzinárodné spoločenstvo "musí spolu s Líbyjčanmi nájsť trvalé riešenie krízy".
Džibutský prezident Ismaël Omar Guelleh odsúdil zahraničnú intervenciu v Líbyi a zdôraznil, že "problémy Afriky musia vyriešiť samotní Afričania".
"Osem rokov po začiatku líbyjskej krízy už nemáme žiadne výhovorky," varoval.
Chaos v Líbyii trvá už od roku 2011
V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO. Povstanie viedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího.
V uplynulých mesiacoch eskalovali boje medzi medzinárodne uznanou vládou v Tripolise a jednotkami veliteľa Chalífu Haftara, podporujúceho konkurenčnú vládu na východe Líbye.
V dôsledku týchto bojov Líbyi hrozí, že ju znova zachváti násilie v rozsahu konfliktu z roku 2011.
“Problémy Afriky musia vyriešiť samotní Afričania.
„
Koncom decembra turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podpísal s medzinárodne uznávanou líbyjskou vládou dve dohody: o námorných hraniciach a o bezpečnostnej a vojenskej spolupráci, ktorú konkurenčná líbyjská vláda na východe krajiny a sily lojálne Haftarovi odsúdili.
Turecký líder vtedy zopakoval, že Ankara by zvážila vyslanie vojakov do Líbye, ak by dostala príslušnú pozvánku od Tripolisu.
Podpísaná dohoda umožňuje Turecku vyslať do Líbye vojenských expertov a personál - spolu so zbraňami - napriek zbrojnému embargu OSN, ktoré už porušili iní zahraniční aktéri.
Vládu sídliacu v Tripolise okrem Turecka podporujú tiež Taliansko a Katar. "Východná" vláda má podporu Francúzska, Ruska, Jordánska, Spojených arabských emirátov a ďalších dôležitých arabských krajín, približuje AP.