BRATISLAVA, MEDELLÍN. Hrochy tu vídavame častejšie ako prasatá, hovorí šéf zábavného parku Oberdan Martinez pre CBS.
Z Haciendy Nápoles, ktorá leží na východ od Medellínu, je dnes zábavný park. Kedysi bola sídlom Pabla Escobara.
Kolumbijský narkobarón si tu v osemdesiatych rokoch založil súkromné safari. Prepašoval doň zebry, žirafy, nosorožce, slony - a štyri hrochy. Po jeho smrti kolumbijská vláda väčšinu zvierat premiestnila do ZOO, na hrochy sa však zabudlo.
V prostredí bez prirodzených predátorov sa im darilo a ich počty sa znásobili. Po Escobarovi dostali pomenovanie kokaínové hrochy alebo narko-hrochy.
Dostali sa do rieky
Z kedysi štyroch zvierat je dnes osemdesiat jedincov, ktoré sa voľne potulujú po okolí. Pôvodne boli v dvoch jazerách na Escobarovom pozemku, kde ich kŕmili mrkvou, vysvetľoval pred rokmi ochranca prírody Pedro Lopez pre National Geographic.
Keďže sa po Escobarovej smrti o haciendu nik nestaral a do elektrického plota prestala prúdiť energia, hrochy sa zo zverinca dostali von. "Ovládli celý ranč a začali voľne pobehovať," hovorí Lopez.
Dnes sa ich prevádzkovateľ zábavného parku snaží udržať v okolí Escobarovho sídla kŕmením. Zvieratá sa však dostali aj do osemnásť kilometrov vzdialenej rieky Magdalena. Občas sa objavia v okolitých mestách, kde ich ľudia nazývajú domácimi miláčikmi.

Sú všetko, len nie domáci miláčikovia, myslí si biológ David Echeverri z organizácie Cornare, ktorá sa o hrochy stará a monitoruje ich počty. "Sú veľmi nebezpečné, je to teritoriálny druh," vysvetľuje.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie zomrie ročne v Afrike po útoku hrocha približne 500 ľudí, uvádza sa v článku BBC o najsmrtiacejších zvieratách z roku 2016. "Napriek tomu, že je neobratný, je hroch najsmrtiacejším veľkým suchozemským cicavcom," píše sa na webe BBC.
Útly rybár Pablo José Mecchia sa snaží natiahnuť ruky čo najviac od seba, čím chce reportérovi CBS ukázať, aký veľký bol hroch, ktorý mu podplával čln. Za posledný rok natrafil pri rybárčení na päť hrochov.
Rybár tvrdí, že hroch je ako pes - kto sa vie správať, tomu podľa neho hroch nič nespraví.
Invazívny druh mení rieku
Množiace sa Escobarove hrochy menia kolumbijskú prírodu. Z takzvaných kokaínových hrochov sa stal "invazívny druh, ktorého trus je skazou kolumbijského vodného ekosystému", konštatuje cnet.com.
Odvoláva sa na štúdiu, ktorú v utorok uverejnil časopis Ecology. Vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu a kolumbijskej Universidad Pedagógica y Tecnológica dva roky skúmali jazerá, v ktorých žijú hrochy. Mikroorganizmy vo vode a jej kvalitu porovnali s vodou v jazerách bez týchto zvierat.
Vedci zistili, že hroší trus prospieva škodlivým riasam a baktériám.
Biológovia sa tiež obávajú, že kokaínové hrochy vytlačia z prostredia lamantíny, veľké vodné cicavce.
Množenie hrochov v prostredí bez ich prirodzených predátorov by mohlo vyriešiť ich premiestnenie. Do úvahy pripadá aj sterilizácia - je to ale drahé a veľmi nebezpečné, vysvetľuje biológ Echeverri.