Londýn 24. mája (TASR) - Blízky východ je bezpečnejší ako pred rokom vzhľadom na pozitívny vývoj v Iraku a arabsko-izraelskom konflikte. Irak však ostáva inšpiráciou pre islamských militantov, pomáha al-Káide získavať členov a naďalej predstavovať hrozbu pre krajiny po celom svete.
Uvádza to v dnes zverejnenej výročnej správe o globálnej bezpečnosti Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS). Hoci jeho experti hľadeli skepticky na politiku USA za prezidenta Georgea W. Busha, tentoraz USA ocenili za opatrenia, ktoré v uplynulom roku zjavne prinášali ovocie, najmä v Iraku.
"Ak máj 2004 poznačila rozsiahla beznádej v súvislosti so vzrastajúcim povstaním v Iraku... heslom pre máj 2005 je opatrná nádej," uvádza 384-stranová správa. Za príklady úspechov americkej politiky označuje pokrok v arabsko-izraelskom konflikte, prísľub pluralitných volieb v Egypte a protesty proti Sýrii v Libanone.
"V otázke rovnováhy sa americká politika v období 2004-2005 zdá byť celkom účinnou, pokiaľ ide o povzbudzovanie regionálnych činiteľov na Blízkom východe a v Perzskom zálive, aby sa zjednotili proti darebáckym štátom a realizovali nenásilné politické reformy," konštatuje IISS.
Problémom však ostáva "inšpirujúci účinok intervencie v Iraku na nadnárodný islamský terorizmus".
"Z pohľadu al-Káidy post Busha v Iraku vytvoril súhru priaznivých okolností: strategicky uviaznutú Ameriku, nenávidenú veľkou častou islamského sveta a vnímanú s opatrnosťou aj jej spojencami," uvádza správa.
Opätovné otvorenie dialógu medzi Palestínčanmi a Izraelom po smrti Jásira Arafata znamená podľa nej obrat v mierovom procese.
"Úplné zmeny predznamenala nielen Arafatova smrť, ale tiež premena (izraelského premiéra Ariela) Šarona a prísľub Busha využiť americký vplyv na dosiahnutie dohody o konečnom statuse," píše sa v správe. Úspech však závisí aj na militantných skupinách ako Hamas, ktoré odmietli mierový proces.
V nezvyčajnej kapitole o medzinárodnom práve a "vojne" proti terorizmu výročná správa IISS opisuje, ako súdy v ostatnom roku zvrátili mnohé nové protiteroristické právomoci požadované vládami, predovšetkým v USA a Británii.
Washington a jeho spojenci musia podľa inštitútu vyriešiť kľúčové právne problémy, napríklad to, či môže byť vojna legitímna pri hrozbách, ktoré neboli bezprostredne blízke.
Správa však viní Biely dom zo "šokujúceho" zneužívania väzňov v americkej väzbe. "Amatérsky oficiálna právna diskusia" v Bushovej vláde "nekorektne naznačila, že istí väzni 'nemajú podľa zákona právo' na humánne zaobchádzanie".
"Takéto nezákonné praktiky ešte viac sťažili docielenie akéhokoľvek širokého medzinárodného spojenectva Iraku a posilnili vec vzbúrencov," dodáva IISS.