LONDÝN. Britských občanov evakuovaných zo stredočínskeho mesta Wu-chan, ktoré je centrom epidémie smrtiaceho vírusu, izolujú na dva týždne a dostanú "všetku potrebnú lekársku starostlivosť". V stredu to oznámil britský minister zdravotníctva Matt Hancock, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.
"Každý, kto sa vráti z Wu-chanu, bude v bezpečí izolovaný 14 dní a dostane všetku potrebnú starostlivosť," napísal minister na Twitteri. "Bezpečie verejnosti je najvyššou prioritou," dodal.
Britská tlačová agentúra Press Association (PA) napísala, že Britov po návrate zrejme umiestnia na vojenskú základňu.
Vo Wu-chane sa podľa odhadu nachádza 200 britských občanov a domov majú priletieť vo štvrtok.
Američanov už evakuovali
Do Spojených štátov priletelo už v utorok neskoro večer lietadlo s vyše 200 Američanmi evakuovanými z čínskeho Wu-chanu.

Najprv pristálo v hlavnom meste Aljašky, Anchorage, kde dotankovalo palivo a kde každý pasažier aj členovia posádky absolvovali lekárske vyšetrenie a skríning. Stroj potom v stredu pokračoval v lete do južnej Kalifornie, informovala tlačová agentúra AP.
Všetkých 201 pasažierov podstúpilo dva skríningy v Číne a dva ďalšie aj v Anchorage, ktoré nariadilo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Jednému cestujúcemu ošetrili menšie zranenie, ktoré utrpel v Číne pred nástupom na palubu.
Charterové lietadlo poslala do Wu-chanu americká vláda, aby z mesta evakuovalo diplomatov z konzulátu USA a ďalších amerických občanov. Američania absolvujú v Kalifornii dodatočné lekárske prehliadky a dokončia tam aj proces repatriácie.
Keď lietadlo pristálo na pôde USA a posádka vyhlásila "Vitajte doma v Spojených štátoch", všetci na palube začali nadšene tlieskať a kričať, uviedla hlavná hygienička Aljšaky Anne Zinková.
Vypestovali kópiu koronavírusu
Medzitým prišla správa, že vedcom v Austrálii sa podarilo ako prvým mimo Číny vytvoriť kópiu nového smrtiaceho vírusu. To môže predstavovať zvrat v boji proti vírusovej epidémii, ktorá postihla tisíce ľudí.
Dohertyho inštitút v Melbourne v stredu oznámil, že nový vírus vypestoval v bunkovej kultúre zo vzorky získanej od infikovaného pacienta. "Máme skutočný vírus a to znamená, že máme možnosť overovať všetky skúšobné metódy... Bude to zvrat v diagnostikovaní," povedal šéf laboratória pre identifikovanie vírusov Julian Druce.
Austrália sa o laboratórne získaný vírus podelí aj so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).
Na základe nového úspechu budú vedci schopní vyvinúť test na protilátky a ten umožní zistiť koronavírus aj u pacientov, u ktorých sa ešte neprejavili žiadne príznaky ochorenia. Vďaka tomu si odborníci vytvoria presnejší obraz o tom, do akej miery je vírus rozšírený, a následne napríklad aj o skutočnom percente úmrtnosti, vysvetlil Druce. "Takisto pomôže ohodnotiť účinnosť skúšobných očkovacích látok," doplnil Druce.