RAMALLÁH. Palestínsky premiér Muhammad Štajja vyzval v pondelok medzinárodné spoločenstvo, aby bojkotovalo "mierový plán" amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý podľa Palestínčanov uprednostňuje Izrael.
"Toto je plán na ochranu Trumpa pred impeachmentom a (izraelského premiéra Benjamina) Netanjahua pred väzením. Nie je to blízkovýchodný plán. Tento plán dáva Izraelu suverenitu nad palestínskym územím," uviedol Štajja na schôdzi palestínskeho kabinetu.
Netanjahu s Ganzom v Bielom dome
Očakáva sa, že Trump predstaví svoj "mierový plán" pre Blízky východ v pondelok po schôdzke s Netanjahuom a jeho politickým rivalom Bennym Gantzom vo Washingtone.
Táto iniciatíva prichádza v čase, keď je Trump v Senáte vystavený procesu ústavnej žaloby (impeachmentu), zatiaľ čo Netanjahuovi hrozí obžaloba na základe obvinení z korupcie.
Netanjahu a Ganz si zároveň vo februári zmerajú sily v parlamentných voľbách.
"Vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby sa nestalo partnerom tejto iniciatívy, pretože je v rozpore s medzinárodným zákonom. Práva palestínskeho ľudu nie sú na predaj," povedal Štajja na margo Trumpovho plánu.
Plán bude voči Izraelu najpriaznivejší

Palestínčania do Washingtonu pozvaní neboli, keďže s Trumpovou administratívou prerušili všetky vzťahy v súvislosti s jej proizraelskými postojmi.
Všeobecne sa očakáva, že pripravovaný plán bude voči Izraelu najpriaznivejší, s akým kedy Spojené štáty dosiaľ prišli. Podľa AFP by mohol priniesť vyhlásenie osídlení v okupovanom Predjordánsku za legálne.
Americký návrh by zároveň mohol skomplikovať vytvorenie palestínskeho štátu s východnou časťou Jeruzalema ako hlavným mestom. Trump v roku 2018 uznal Jeruzalem za hlavné mesto židovského štátu.