WASHINGTON, BRATISLAVA. Stretnutie pozostalých po útokoch z 11. septembra 2001 s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v deň 19. výročia tragédie nebolo dlhé a na pohľad ani veľmi srdečné.
Pozostalí s prezidentom krátko hovorili, potom sa odfotili s ním aj s prvou dámou.

Rodiny prišli do Bieleho domu s tým, že si nenechajú ujsť príležitosť požiadať prezidenta o zverejnenie výsledkov vyšetrovania saudskoarabského zapojenia do útokov. Dokumenty ministerstvo spravodlivosti roky zatajuje s odkazom na ohrozenie národnej bezpečnosti.
Po toľkých rokoch si zaslúžime uzavrieť to, povedali prezidentovi. „Považujte to za splnené,“ povedal prezident a vyjadril rodinám podporu.
Návštevníci však prezidentovi nespomenuli, že dokumenty potrebujú pre súdny proces so Saudskou Arábiou, kľúčovým americkým spojencom, ktorý je od Trumpovho nástupu pre Washington ešte dôležitejší.
Saudskoarabská stopa
Minister spravodlivosti nakoniec rodiny sklamal. Prezradil im meno saudskoarabského predstaviteľa, ktorého FBI vyšetrovala, ale zakázal im ho zverejniť. Ostatné dokumenty však tají naďalej.
O podrobnostiach vyšetrovania teraz v investigatívnom článku spoločne napísali New York Times a nadácia ProPublica.
Článok ukazuje, že vyšetrovatelia sa od začiatku sústreďovali na saudskoarabskú stopu. Naviedol ich k tomu fakt, že šéf al-Káidy Usáma bin Ládin aj pätnásť z devätnástich útočníkov pochádzalo z tohto kráľovstva. Ľudia na vyšších miestach však často spôsobili, že vyšetrovanie smerovalo do stratena.