JERUZALEM, BRATISLAVA. Mal to byť menší summit. Izrael pôvodne predpokladal, že 75. výročie oslobodenia nacistického vyhladzovacieho tábora Osvienčim si príde do Svätej zeme pripomenúť desať až pätnásť štátnikov či diplomatov.

Zo spomienkového ceremoniálu sa napokon stala najväčšia diplomatická udalosť v dejinách Izraela. Aspoň to poznamenávajú tamojšie médiá.
Pamiatku obetí holokaustu si do Izraela prišlo uctiť viac ako štyridsať popredných predstaviteľov jednotlivých štátov vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, ruského prezidenta Vladimira Putina či Charlesa, princa z Walesu.
V prípade syna britskej kráľovnej ide o prvú oficiálnu návštevu Izraela.
Pamiatku obetí si do Svätej zeme prišla uctiť aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Osvienčim bol iba jedným z mnohých nacistických vyhladzovacích táborov. Zahynulo v ňom 1,1 milióna ľudí, prevažne židovského pôvodu.
Poliaci a historické krivdy
Piate svetové fórum o holokauste sa začalo už v stredu, no jeho hlavným bodom bolo štvrtkové spomienkové stretnutie v jeruzalemskom pamätníku obetiam holokaustu Jad Vašem.
Hoci nacisti vyhladzovací tábor Osvienčim - Brezinka vybudovali v Poľsku, v Jeruzaleme chýbal práve poľský prezident Andrzej Duda. Účasť odriekol po tom, čo nedostal ponuku prehovoriť na ceremónii v Jad Vašem, zatiaľ čo Vladimir Putin s prejavom vystúpiť mohol.