BRATISLAVA. Novinári v strednej a východnej Európe pracujú vo veľmi náročnom prostredí. Potýkajú sa so zastrašovaním, pre prácu čelia žalobám a súdnym sporom, ale aj osobným útokom zo strany politikov a podnikateľov, o ktorých píšu.
Upozorňuje na to najnovšia správa Inštitútu Reuters, ktorá sa vo veľkej miere sústreďuje aj na Slovensko. Autori uvádzajú, že síce mapovali podmienky pre novinárov v 16 krajinách, Slovensko patrilo ku štvorici štátov, ktorým sa venovali najpodrobnejšie.
Správa Inštitútu Reuters
- vznikla spracovaním online dotazníkov vypĺňaných v období od 5. novembra do 14. decembra 2019
- zapojilo sa do nej 97 novinárov z Albánska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Chorvátska, Česka, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Čiernej Hory, Severného Macedónska, Poľska, Rumunska, Srbska, Slovinska a Slovenska.
Hlavným dôvodom je vražda investigatívneho reportéra Jána Kuciaka, ku ktorej došlo vo februári 2018. Autori správy zdôrazňujú, že súd s obžalovanými z Kuciakovej vraždy práve prebieha, v decembri súd predbežne prejednával obžalobu.
Na príklade zavraždeného Jána Kuciaka analytici ilustrujú, kam až môžu zájsť vyhrážky, ktorým novinári čelia.
„Je zrejmé, že veľa opýtaných novinárov je zdesených prudkosťou útokov, ktoré dostávajú za svoju prácu, a to nielen od politikov, ale aj od iných novinárov,“ hovorí pracovníčka inštitútu a autorka správy Meera Selva.
Analýza sa však venuje aj novele tlačového zákonu, ktorý vlani v novembri schválil slovenský parlament. Nový zákon umožňuje politikom právo na odpoveď a ak ju dané médium nebude rešpektovať, bude čeliť pokute vo výške päťtisíc eur.
Správa tiež zdôrazňuje, že až 63 percent opýtaných novinárov uviedlo, že sa stali terčom slovných útokov zo strany politika, o ktorom informovali. Ukazuje sa, že reportéri čoraz častejšie čelia útokom aj v online priestore, a to neraz aj zo strany takzvaných trollov či falošných účtov.
Inštitút Reuters vznikol v roku 2006 a je medzinárodným výskumným centrom pre štúdium žurnalistiky. Od roku 2012 zverejňuje tiež veľkú správu o stave digitálnych médií vo svete.