Loading
...
VALLETTA. Maltská ministerka Justyne Caruanová podala v pondelok demisiu, čo súvisí s vyšetrovaním vraždy investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.
Ministerka pre záležitosti ostrova Gozo podala demisiu po zisteniach nedeľníka Sunday Times of Malta.
Manžel bol na futbale s podozrivým z vraždy
Manžel Justyne Caruanovej, bývalý vysopokostavený dôstojník polície Silvio Valletta, podľa nedeľníka vlani cestoval na futbalový zápas do zahraničia spoločne s podnikateľom Yorgenom Fenechom. Ten je podozrivý z účasti na vražde známej novinárky.
Justyne Caruanová podala demisiu len týždeň zložení sľubu, ktorým sa stala členkou vlády nového maltského premiéra Roberta Abelu.
Jej manžel Valletta bol námestníkom policajného komisára a pôsobil aj vo vedení maltskej jednotky pre vyšetrovanie finančných trestných činov (FIAU).
Netušil, že Fenecha vyšetrujú
Vlani v júni sa však týchto funkcií musel vzdať a v auguste z polície úplne odišiel. O mesiac neskôr vycestoval s Fenechom do Británie na futbalový zápas klubu Chelsea FC.
Valletta v nedeľu cestu s Fenechom priznal. Tvrdí však, že letenky si platil sám a že v tom čase nevedel, že Fenech je podozrivý v súvislosti s vraždou Caruanovej-Galiziovej.

"Nikdy som neurobil nič zlé a určite by som nikdy nešiel do zahraničia s niekým, koho by som podozrieval alebo o ktorom by som vedel, že je vyšetrovaný," uviedol Valletta podľa agentúry AFP.
Maltské ministerstvo vnútra v nedeľu informovalo, že polícia prešetruje spojenie medzi Vallettom a Fenechom.
Fenech je obvinený zo spolupáchateľstva pri vražde Caruanovej- Galiziovej, ktorá prišla o život v októbri roku 2017 pri atentáte spáchanom bombou nastraženou vo svojom aute.
Fenech tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že skutočným strojcom novinárkinej vraždy bola "pravá ruka" vtedajšieho premiéra Josepha Muscata.
Muscat sa vzdal funkcie premiéra minulý týždeň pod tlakom verejnosti pobúrenej tým, že ľudia z okolia predsedu vlády vôbec mohli byť zapletení do vraždy a ovplyvňovať aj jej vyšetrovanie.
V súvislosti s vyšetrovaním vraždy polícia vypočúvala viacerých Muscatových spolupracovníkov: okrem iných aj vedúceho Muscatovej kancelárie Keitha Schembriho, ministra pre cestový ruch Konrada Mizziho a ministra hospodárstva Chrisa Cardonu. Všetci vlani v novembri odstúpili zo svojich funkcií.
V súvislosti s kritikou vyšetrovania vraždy novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej odstúpil minulý piatok zo svojej funkcie aj šéf maltskej polície Lawrence Cutajar, ktorý bol tiež obviňovaný z nedostatočného boja proti korupcii.
Novinárka Caruanovú-Galiziovú písala protikorupčný blog, viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte a bola investigatívnou novinárkou a ostrou kritičkou maltskej vlády a miestnych korupčných praktík.
Dňa 16. októbra 2017 ju zabila bomba nastražená v jej aute. Obvinení sú štyria ľudia. Jej smrť otriasla krajinou a vyvolala protesty občanov, ktoré neutíchajú.