SME

Škandál okolo Enronu zasiahol politikov na oboch stranách Atlantiku

Londýn 29. januára (TASR) - Vzťah medzi administratívou amerického prezidenta Georgea W. Busha a vedením energetického gigantu Enron, už dlhšie trápi ...

Londýn 29. januára (TASR) - Vzťah medzi administratívou amerického prezidenta Georgea W. Busha a vedením energetického gigantu Enron, už dlhšie trápi americkú verejnosť. Enron bol totiž významným sponzorom Bushovej predvolebnej kampane, konštatuje na svojej internetovej stránke BBC.

Ľudí zaujíma predovšetkým odpoveď na otázku, do akej miery mohla táto spoločnosť ovplyvňovať energetickú politiku štátu prostredníctvom svojich kontaktov s viceprezidentom Dickom Cheneym, a nakoľko môže celý škandál pošramotiť povesť samotného prezidenta Busha.

SkryťVypnúť reklamu

Na viceprezidenta Cheneyho vyvíjajú stále väčší tlak politici i médiá a žiadajú, aby zverejnil detaily rozhovorov a kontaktov so spoločnosťou Enron, ktorej krach pripravil tisíce ľudí o celoživotné úspory. Podľa demokratov sa energetická politika republikánov presne kryje s tým, za čo Enron loboval.

Prezidenta Busha sa zatiaľ aféra s Enronom nedotkla, ale jeho vláda ako celok stráca kvôli tomuto verejnú podporu. Podľa najnovšieho prieskumu si 67 percent Američanov myslí, že vláda niečo tají, alebo dokonca klame o svojich vzťahoch s Enronom. Pred týždňom si to myslelo len 53 percent opýtaných. Sedem z 10 Američanov sa domnieva, že pochybné účtovné praktiky, ktoré viedli k pádu Enronu, sú v amerických obchodných kruhoch všeobecne rozšírené.

SkryťVypnúť reklamu

A hoci si prezident Bush udržuje od problémov s Enronom odstup, celý škandál ešte prehĺbila samovražda bývalého viceprezidenta spoločnosti Cliffa Baxtera a útržky kľúčových dokumentov začal skúmať Kongres. Vyšetrovatelia chcú zistiť, nakoľko Enron zasahoval do rozhodovania Bieleho domu a ak to bude nevyhnuté, privedú celý prípad až pred súd.

Škandál s Enronom však neohrozuje len amerického prezidenta. Aj v Británii sa momentálne skloňuje vo všetkých pádoch podozrenie, že Enron udržoval nadštandardné vzťahy s vládnucimi labouristami. Enron sponzoroval labouristické zjazdy a bývalý šéf európskej pobočky firmy cez víkend prezradil, že v roku 1998 loboval u britskej vlády za záujmy Enronu.

O tom, aké styky mal Enron s vládou Tonyho Blaira, zatiaľ kolujú dve verzie. Premiérov úrad v pondelok priznal, že niekoľko britských ministrov sa v rokoch 1998 až 2000 stretávalo s vedením Enronu, údajne kvôli diskusiám o energetickej politike britskej vlády. Podľa hovorcu premiéra Enron nebol jediným energetickým koncernom, s ktorým vláda "diskutovala", a napokon, žiadny z týchto koncernov, ani Enron, jej rozhodnutia nijako neovplyvnil.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa druhej verzie, na ktorej sa vzácne zhodujú opoziční konzervatívci aj liberálni demokrati, styky medzi britskou vládou a Enronom boli extrémne tesné. Obe strany žiadajú preto parlamentné vyšetrovanie, ktoré by objasnilo skutočný rozsah týchto kontaktov.

Jedným z dôkazov, ktoré údajne potvrdzujú druhú verziu, je aj vyhlásenie moratória na stavbu elektrární na zemný plyn v roku 1998. O dva roky Blairova vláda toto moratórium zase zrušila a podľa britskej opozície sa práve počas týchto dvoch rokoch zástupcovia Enronu často schádzali s ministrami a tlačili na nich, aby výstavbu elektrární na zemný plyn zase povolili.

Labouristi však tvrdia, že Enron medzi najaktívnejších bojovníkov za elektrárne na zemný plyn rozhodne nepatrí, a že sa staval hlavne proti dedičským daniam za nehnuteľnosti, ktoré vláda nezmenila.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia však vytiahla na vládu ďalší tromf. Účtovnícka firma Arthur Andersen, ktorá sa v súvislosti so škandálom dostala do ťažkostí a americká polícia ju vyšetruje okrem iného pre nezákonné ničenie dokumentov a účtovných podvodov, celé 90. roky úzko spolupracovala s labouristami, keď ešte boli v opozícii.

BBC však dnes na svojej internetovej stránke zverejnila informáciu, že nielen labouristi, ale aj konzervatívci dostali sponzorský dar od Enronu. Konzervatívci sa priznali k finančnému daru vo výške 25.000 libier a labouristi 38.000 libier, obe strany však zhodne tvrdia, že to v žiadnom prípade neovplyvnilo ich politiku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 663
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 107
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 108
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 917
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 271
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu