ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Každý, kto tvrdí, že v Poľsku ohýbame právny štát, jednoducho klame, povedala v stredu v Európskom parlamente v Štrasburgu bývalá poľská premiérka Beata Szydlová.

Europoslanec za vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS) Patryk Jaki zase tvrdil, že kritizovať Poľsko je pokrytecké, pretože spolitizované súdnictvo majú aj Nemci. „Poľsko vám prekáža, pretože už nie je na nemeckej vôdzke. Už nekľačí na kolenách,“ hovoril v pléne.
Vyhrotená debata predchádzala tomu, čo Maďari aj Poliaci označujú za honbu na čarodejnice. Európsky parlament vo štvrtok schválil rezolúciu, ktorá tlačí na obe krajiny za obmedzovanie spravodlivosti a slobôd.
Čo to pre Poľsko a Maďarsko znamená a ustúpia ich vlády tlaku Únie?
1. Aký problém má Únia s Maďarskom?
Vláda Viktora Orbána podľa Únie obmedzuje slobodu médií, justície, vzdelávania aj mimovládnych organizácií. Orbán čelí kritike za to, že mediálny trh v Maďarsku je koncentrovaný do rúk oligarchov blízkych vláde a napríklad štátnu inzerciu dostávajú len tie médiá, ktoré nie sú k vláde kritické.
Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová vyčíta Maďarsku aj to, že zákon o vysokých školách vyhnal akreditované programy Stredoeurópskej univerzity (CEU) z Budapešti do Viedne.
Maďarská vláda tiež v poslednom roku zreformovala súdnictvo a vytvorila vlastné správne súdy, ktoré spadajú pod ministerstvo spravodlivosti. Tie rozhodujú napríklad o korupcii, vlastníctve médií či rozporoch vo volebných výsledkoch.
Právny poradca Európskeho súdneho dvora v utorok povedal, že maďarský zákon o mimovládnych organizáciách je v rozpore s európskym právom, pripomína EU Observer. Mimovládky v Maďarsku musia ukázať, od akých zahraničných sponzorov majú financie a musia vo verejnom styku priznávať, že sú „financované zo zahraničia“.