BUDAPEŠŤ. Situáciu maďarskej vládnej strany Fidesz v rámci Európskej ľudovej strany (EPP), v ktorej bolo jej členstvo pozastavené, je možné vyriešiť, vyhlásil v rozhovore pre štvrtkové vydanie denníka Magyar Nemzet Antonio Tajani, jeden z podpredsedov EPP.
Tajani - predchádzajúci predseda Európskeho parlamentu (EP) za taliansku konzervatívnu stranu Forza Italia - podčiarkol, že Fidesz je jednoznačne spojencom jeho strany. "Pre nás je dôležité, aby Fidesz zostal v EPP," zdôraznil.
V stálom kontakte s Fideszom
Podpredseda EPP označil za mimoriadne nespravodlivú skutočnosť, že Európa spochybňuje stav právneho štátu v Maďarsku, pritom však Európsky parlament je zhovievavý voči Malte, ktorú riadi ľavicová vláda.

V súvislosti so situáciou v rámci strany európskych ľudovcov Tajani povedal, že vedenie EPP je v stálom kontakte s Fideszom, ako aj s ostatnými členskými stranami. "Verím, že situácia Fideszu je riešiteľná," uzavrel taliansky politik.
Prípadné vystúpenie Fideszu z EPP nie je taktickou, ale strategickou otázkou, povedal 9. januára v Budapešti predseda maďarskej vlády a predseda Fideszu Viktor Orbán. Podľa jeho slov európski ľudovci strácajú silu, pretože čoraz viac smerujú k liberalizmu, socializmu a centrizmu.
"Ak je smerovanie zlé, tak nás v tejto forme EPP nezaujíma; zaujíma nás iba jej prípadná budúca podoba. Otázkou je, či Fidesz má dostatok síl na to, aby dokázal ovplyvniť zmeny," zdôraznil Orbán, podľa ktorého v opačnom prípade vznikne nová kresťanskodemokratická iniciatíva.
Hľadá Fidesz po štvrtku nových spojencov?
Pri rozhodovaní maďarskej vládnej strany Fidesz o zotrvaní v EPP bude štvrtkové schválenie uznesenia Európskeho parlamentu namiereného proti Maďarsku vážnym argumentom na to, aby si Fidesz hľadal nových spojencov.
Pre internetovú stránku komerčnej televízie ATV to uviedla podpredsedníčka Fideszu Katalin Nováková.
Politička vládnej strany to povedala v súvislosti s tým, že uznesenie europarlamentu súvisiace s právnym konaním v záležitosti stavu právneho štátu, ktoré vo štvrtok voči Maďarsku a Poľsku schválili poslanci europarlamentu v Štrasburgu, podporila aj významná časť frakcie EPP.
"Tí členovia frakcie EPP, ktorí hlasovali proti nám, opäť potvrdili, že pre nich spojenectvo s nami nemá žiadnu cenu, že pre nich je dôležitejšie vyhovieť liberálnemu tlaku a očakávaniam než právo a spravodlivosť," konštatovala.
Poslanci europarlamentu v prijatom nelegislatívnom uznesení upozornili na to, že doterajšie diskusie Rady EÚ so zástupcami Poľska a Maďarska neviedli k zlepšeniu v oblasti rešpektovania základných hodnôt Európskej únie v týchto štátoch.
Uznesenie, za ktoré hlasovalo 446 poslancov, 178 bolo proti a 41 sa zdržalo hlasovania, konštatuje, že podľa správ a vyhlásení Európskej komisie, Organizácie Spojených národov, OBSE a Rady Európy sa situácia v Poľsku a Maďarsku od uplatnenia článku 7 ods. 1 Zmluvy o EÚ zhoršila.
Pozastavené členstvo
Členstvo Fideszu v EPP bolo pozastavené 20. marca 2019 v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti vtedajšiemu predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie.
Viaceré členské strany EPP požadovali vylúčenie Fideszu z tejto najväčšej európskej politickej rodiny, k čomu napokon nedošlo aj vzhľadom na následné vlaňajšie májové eurovoľby.