WASHINGTON, BRATISLAVA. Najskôr iránske úrady tvrdili, že lietadlo ukrajinských aerolínií havarovalo na okraji Teheránu pre technickú chybu. Keď ich západní spojenci obvinili, že lietadlo zostrelili, hovorca iránskej vlády Ali Rabiei to označil za "veľkú lož" a súčasť "psychologickej vojny" proti Iránu.
Až o deň neskôr režim priznal, že naozaj omylom lietadlo so 176 osobami na palube zostrelili. Iránsky prezident Hasan Rúhání sľubuje, že "každý, koho treba potrestať, musí byť potrestaný".
V utorok najvyšší súd oznámil, že už zatkli niekoľko zodpovedných osôb.
V prípade podobných nehôd sa však pozostalí len málokedy dočkajú úplnej spravodlivosti. Ukazuje to aj prípad Ruska či lietadla, ktoré pred vyše tridsiatimi rokmi zostrelili Američania.
Bez zodpovednosti
V roku 1988 na Blízkom východe prebiehala vojna medzi Iránom a Irakom. Konflikt prerušil aj dopravu tovarov v Perzskom zálive. Po irackom útoku na americkú loď Američania zvýšili vojenskú prítomnosť v zálive. Tretieho júla 1988 zaznamenal americký krížnik USS Vincennes lietadlo, ktoré sa blížilo z iránskej strany a neodpovedalo na varovania.

Posádka si podľa vlastných slov myslela, že sa k lodi blíži stíhačka, a preto na lietadlo vystrelila dve rakety zem-vzduch. Jedna z nich Airbus A300, smerujúci z Teheránu do Dubaja, zasiahla. Nikto z 290 ľudí na palube neprežil.
Irán v tom čase žiadal od Bezpečnostnej rady OSN, aby útok vyhlásila za "kriminálny čin" a "masaker".
Rada však prijala argumentáciu Američanov, podľa ktorých začalo lietadlo nezvyčajne klesať, a nad tragédiou vyjadrila len hlbokú ľútosť.