BERLÍN, BRATISLAVA. Už nejde len o protesty študentov, ktorí v piatky nejdú do školy, aby upozornili na boj proti klimatickej kríze.
Takéto protesty v poslednom roku v Nemecku organizovala 23-ročná vysokoškoláčka Luisa Neubauerová, nedávno však vyhlásila vojnu Siemensu, jednej z najvýznamnejších nemeckých firiem.
"Ak urobíte nezodpovedné rozhodnutie voči klíme a tisíce hlasov vás na to upozornia, tak ich vypočujete, prehodnotíte to, uvedomíte si, o čo vám ide, a potom rozhodnutie zmeníme," odkázala firme na twitteri.
Poukazovala na zákazku, ktorú nemecká firma dostala v Austrálii. Má vybudovať železničné spojenie pre baňu Carmichael, ktorú bude prevádzkovať indická spoločnosť Adani.
Viac emisií ako Slovensko
V bani by mali ročne vyťažiť 60 miliónov ton uhlia, pôjde tak o jednu z najväčších uhoľných baní na svete.

Podľa Greenpeace bude baňa v plnej prevádzke produkovať uhlie na vytvorenie 128 miliónov ton emisií oxidu uhličitého ročne, čo je asi triapolkrát toľko, koľko vyprodukuje Slovensko.
Bude na to treba obrovské množstvo vody, zničí sa životné prostredie v okolí a uhlie sa bude prepravovať cez Veľkú koralovú bariéru, najväčší koralový útes na svete.