NAÍ DILLÍ. Indický štát Kérala v utorok na najvyššom súde napadol nový zákon o občianstve, ktorý vyvolal celonárodné protesty. Je tak prvým štátom v Indii, ktorý podnikol takýto krok.
Kéralská vláda argumentuje, že nová legislatíva porušuje sekulárnu povahu indickej ústavy, a viní centrálnu vládu z toho, že rozdeľuje národ.
Zákon o občianstve, ktorý podporuje Indická ľudová strana (BJP) premiéra Naréndru Módího, umožňuje naturalizáciu ľudí z Bangladéša, Afganistanu a Pakistanu, ak nie sú moslimovia.
Legislatíva vyvolala v celej Indii protesty a strety s políciou, ktoré viedli k 23 úmrtiam.
Podľa kritikov sa bude zákon používať v spojení so zoznamom občianstva, čo by si mohlo vyžadovať, aby všetci Indovia predkladali doklady preukazujúce ich pôvod.
Pre krajinu, kde ľudia postrádajú úradné dokumenty, ako napríklad rodné listy, je to problém, pripomína agentúra AP.

Politické výzvy pre Módího sa v súvislosti s prijatím nového zákona stupňujú, pričom viacero štátov oznámilo, že ho nebude uplatňovať. Medzi tieto štáty patria napríklad Západné Bengálsko, Pandžáb, Radžastan, Madhjapradéš a Maháráštra.
Módího vláda trvá na tom, že zákon je potrebný na pomoc perzekvovaným členom nemoslimských menšín z Afganistanu, Bangladéša a Pakistanu, ktorí prišli do Indie pred rokom 2015.