PEKING. Setové oceány dosiahli v roku 2019 rekordnú teplotu, pričom tempo ich otepľovania sa neustále zvyšuje.
Vyplýva to zo štúdie, ktorú v utorok zverejnil čínsky odborný časopis Pokroky v atmosférickej vede. Informovala o tom agentúra DPA.
Priemerná teplota oceánu bola podľa štúdie v roku 2019 o 0,075 stupňa vyššia, ako bol priemer z rokov 1981 - 2010.
Ďalší dôkaz globálneho tepľovania
Vedci vypočítali, že na dosiahnutie takejto teploty by oceán musel absorbovať 228 sextiliónov joulov, čo je približne 3,6 miliardykrát viac tepla, ako sa uvoľnilo pri výbuchu atómovej bomby v Hirošime.
"Namerané otepľovanie oceánov je nezvratné a predstavuje ďalší dôkaz globálneho otepľovania," uviedol v tejto súvislosti Čcheng Li-ťing, hlavný autor štúdie z Ústavu atmosférickej fyziky Čínskej akadémie vied.
"Neexistuje žiadne rozumné alternatívne vysvetlenie tohto otepľovania než ľuďmi vytvárané emisie skleníkových plynov," dodal Čcheng.
Oceány reagujú pomalšie
Vedci taktiež porovnali údaje z rokov 1987 - 2019 s údajmi z rokov 1955 - 1986 a zistili, že v rámci posledných šiestich desaťročí bolo otepľovanie oceánov v neskoršom zo sledovaných období o 450 percent rýchlejšie ako v období predchádzajúcom.

Ľudia majú podľa názoru autorov možnosť usilovať sa o zvrátenie svojho vplyvu na klímu, avšak upozorňujú, že oceány budú na túto zmenu v prístupe reagovať pomalšie ako súš a atmosféra.
Od roku 1970 totiž pohltil oceán až 90 percent tepla vytvoreného globálnym otepľovaním, pričom v prípade súše a atmosféry to boli len štyri percentá.