KÁHIRA. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov informoval, že stranám konfliktu v Líbyi sa na pondelňajších rokovaniach v Moskve podarilo dosiahnuť určitý pokrok.
Líbyjský poľný maršal Chalífa Haftar, ktorý bojuje proti medzinárodne uznanej vláde v Tripolise, však navrhovanú dohodu o prímerí zatiaľ odmietol podpísať.
Podľa Lavrova si vyžiadal viac času na preštudovanie dokumentu, informovala agentúra AFP.
"Došlo k určitému pokroku," povedal Lavrov po rozhovoroch v Moskve, ktoré trvali zhruba sedem hodín a konali sa pod záštitou Ruska a Turecka.
Podľa ruského ministra si maršal Haftar spoločne s predsedom ním podporovaného tzv. tobruckého parlamentu "vyžiadal trochu viac času až do (utorka) rána, aby sa mohol rozhodnúť, či podpíše" dohodu o prímerí.
Sarrádž odmietol stretnutie s Haftarom
Za vládu v Tripolise sa na moskovských rokovaniach zúčastňuje premiér Fájiz Sarrádž, ktorý však odmietol sedieť za jedným stolom s Haftarom. Rozhovory preto prebiehali za pomoci ruských a tureckých sprostredkovateľov.
Informoval o tom v pondelok predseda Najvyššej štátnej rady Chálid al-Mišrí.
"Odmietame akékoľvek stretnutie s Haftarom. Nebudeme za žiadnych okolností súhlasiť s tým, aby sme s ním sedeli za jedným stolom," konštatoval predseda Najvyššej štátnej rady Líbye Chálid al-Mišrí a dodal, že "rokovania v Moskve sa uskutočňujú s našimi tureckými a ruskými priateľmi".
Poľný maršal Haftar sa už od apríla usiluje dobyť hlavné mesto Tripolis, kde sídli Sarrádžova vláda národnej jednoty. On sám podporuje konkurenčnú vládu a parlament, ktoré sídlia v Tobruku na východe Líbye.
Od nedele začalo medzi oboma stranami platiť prímerie iniciované Ruskom a Tureckom, príslušnú dohody by sa však mali podpísať na rokovaniach v Moskve. Následne by sa mal 19. januára konať v Berlíne medzinárodný summit o Líbyi.
Erdogan vidí pozitíva
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a taliansky premiér Giuseppe Conte vyzvali v pondelok na stretnutí v Ankare na trvalé prímerie v Líbyi. Podľa Erdogana rokovania v Moskve prebiehajú "pozitívnym spôsobom".
Turecký prezident tiež uviedol, že sa zúčastní na medzinárodnej konferencii o Líbyi, ktorá by sa mala konať 19. januára. Dodal, že rozhovory v Moskve "vytvárajú podmienky pre summit o Líbyi v Berlíne".
Prímerie v Líbyi v reakcii na výzvy Ruska a Turecka začalo platiť v nedeľu po tom, ako s ním súhlasili aj Haftarove sily, ktoré vedú ofenzívu proti Sarrádžovej vláde v Tripolise, uznávanej Organizáciou Spojených národov.
EÚ: Prímerie je prvým krokom správnym smerom
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová tiež privítala prímerie. Zároveň však varovala, že proces obnovy v tejto severoafrickej krajine sa musí konať pod dohľadom, OSN, uviedla agentúra Reuters.

"Áno, prímerie je prvým krokom správnym smerom. Je však potrebný proces konsolidácie, obnovy a vytvorenie vlády solidarity. Je to dlhá cesta. Musí to byť proces vedený OSN. To je veľmi dôležité," povedala von der Leyenová po stretnutí s luxemburským premiérom Xavierom Bettelom.
Prímerie iniciované Tureckom a Ruskom vstúpilo v Líbyi do platnosti v nedeľu, po deviatich mesiacoch bojov medzi armádou vlády národnej jednoty premiéra Fájiza Sarrádža a protivládnymi jednotkami poľného maršala Chalífu Haftara.
EÚ sa netajila obavami z "internacionalizácie konfliktu" po tom, ako sa Turecko rozhodlo vyslať svoje jednotky na podporu Sarrádža, kým Haftarovu Líbyjskú národnú armádu (LNA) podporujú Spojené arabské emiráty, Egypt a Rusko.