TEHERÁN, BRATISLAVA. Zavraždeního iránskeho veliteľa jednotiek Kuds Kássima Sulejmáního podľa prieskumov pozitívne vnímalo asi osemdesiat percent Iráncov.
Aj tí, ktorí kritizujú režim, oceňovali, že v zahraničných operáciách zvyšoval vplyv Iránu a že viedol boj proti Islamskému štátu.

Keď ho Američania pred týždňom zabili, národ sa na chvíľu zjednotil, do ulíc sa s ním prišli rozlúčiť milióny ľudí.
Na chvíľu sa zabudlo na nespokojnosť s rastúcimi cenami, na brutálne praktiky režimu, na korupciu, pre ktorú sa v krajine nie tak dávno konali veľké demonštrácie.
Tento pokoj sa však v stredu skončil, cez víkend už znovu vyšli prví demonštranti do ulíc.
„Naše životy pre nich nemajú žiadnu hodnotu,“ posťažovala sa pre New York Times 45-ročná grafička Jalda. Žije v Teheráne, s novinármi hovorila telefonicky a obáva sa, že ak by zverejnila priezvisko, režim by proti nej zasiahol a skončila by vo väzení.
Stále o tom klamú
„Zostrelili lietadlo a nielenže sa za to neospravedlnili, ale stále o tom klamú,“ povedala ešte v piatok, keď režim tvrdil, že za pád ukrajinského lietadla neďaleko teheránskeho letiska zo stredy rána nemôže.
Keď Západ poukazoval na to, že lietadlo zrejme nechtiac zostrelila iránska protivzdušná obrana, z Teheránu prichádzali obvinenia z vedenia „psychologickej vojny“ voči nemu.
Iránsky režim až v sobotu priznal, že lietadlo jeho vojaci omylom zostrelili. Stalo sa tak v napätej situácii bezprostredne po iránskom útoku na americké základne v Iraku. Zabili všetkých 176 ľudí na palube.
Iránsky minister zahraničných vecí Džavád Zaríf časť viny hodil na Američanov.