WASHINGTON, BRATISLAVA. Útoky na predchodcu Baracka Obamu, nepravdivé alebo aspoň neoveriteľné tvrdenia, samochvála na začiatku volebného roka.
Aj keď stredajší prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa trval len asi desať minút, zmestil doň všetko, na čo si ľudia za tri roky jeho prezidentovania zvykli.

"Prejav zároveň ukázal, že ani po troch rokoch vládnutia nevie Trump vyriešiť v otázkach národnej bezpečnosti rozpor svojich dvoch prirodzených inštinktov – bojovnosti a nechuti zbytočne sa angažovať,“ napísal komentátor New York Times David E. Sanger.
Trump zopakoval, že Irán je najväčším vývozcom terorizmu a že na to zneužíva peniaze, ku ktorým sa dostal vďaka dohode o obmedzení jadrového programu (čo je minimálne sporné).
Od NATO americký prezident žiada prebratie časti zodpovednosti za Blízky východ, ale hlavným odkazom bolo, že na stredajšie iránske útoky na americké základne v Iraku nebudú Američania bezprostredne vojensky reagovať.
Stupňovanie napätia, ktorého vrcholom bol piatkový americký útok na iránskeho generála Kássima Sulejmáního v Bagdade, sa tak aspoň dočasne zastavilo. Problémy, ktoré ho sprevádzali, však nezmizli.
Trump doma naďalej čelí odvolávaniu, v predvolebnom období musí odvádzať pozornosť od vlastných zlyhaní, Irán zrejme bude pokračovať v budovaní vplyvu na Blízkom východe a po víkende je možné, že obnoví program vývoja jadrových zbraní.
Impeachment mieri do Senátu
Hneď po piatkovom útoku si Trump od politických súperov vypočul kritiku, že účelom zásahu proti Sulejmánímu v skutočnosti nebol boj proti terorizmu, ale odvrátenie pozornosti od žaloby naňho, ktorá mieri do Senátu.
"Vieme, že Donalda Trumpa blížiaci sa súdny proces v Senáte veľmi rozrušuje," povedala pre NBC cez víkend Elizabeth Warrenová, demokratická senátorka, ktorá sa uchádza o demokratickú nomináciu pre tohtoročné voľby. "Pozrite sa však, čo teraz robí. Tlačí nás na pokraj vojny."
Aj republikáni už v Kongrese tieto dve témy spájali.