Praha 29. januára (TASR) - Slzám dojatia sa neubránila bývalá juhoslovanská letuška Vesna Vulovičová. Po 30 rokoch sa cez víkend vrátila do Srbskej Kamenice na miesto havárie lietadla, ktoré ako jediná z 28 ľudí na palube prežila.
Dnes 52 ročná Vesna prišla k pomníčku 27 obetí tragédie, ktorú mal na svedomí údajne ustašovský extrémista. Privítali ju jej bývalí záchrancovia. "Lietať sa nebojím," hovorí žena, ktorá mala neuveriteľné šťastie a prežila pád z desaťkilometrovej výšky. Dostala sa do Guinnessovej knihy rekordov ako človek, ktorý prežil neuveriteľné.
Na palube juhoslovanského dopravného lietadla DC-9 sa v osudný deň 26. januára 1972 sa viezlo 23 cestujúcich a päťčlenná posádka. Leteli pravidelnou linkou zo Štokholmu cez Kodaň do Záhrebu a Belehradu. Vo výške 10 O50 metrov nad zemou strojom otriasol výbuch, odtrhla sa kabína lietadla a následne rozlomil jeho trup. Očití svedkovia do smrti nezabudnú na hrozivý moment, keď z oblohy padali ľudia a kusy lietadla. Na miesto sa okamžite zbehli miestni obyvatelia a len vďaka ich zásahu sa Vulovičová s vážnymi zraneniami dostala včas do nemocnice. Letuška mala šťastie, pretože v momente výbuchu bola vzadu v kuchynke, ktorej dvere sa zabuchli a nevypadla. Vulovičovú sanitka previezla do nemocnice v Českej Kamenici a neskôr helikoptéra do Prahy. Utrpela viacnásobné zlomeniny rebier, rúk, nohy a poranenú mala aj chrbticu a mozog.
Ani po leteckej tragédii sa však nevzdala práce v leteckej spoločnosti, pokračovala v radoch pozemného personálu a neskôr sa stala novinárkou. Pred desiatimi rokmi odišla do dôchodku. O tragédii sa chystá napísať knihu, ktorá by sa mohla objaviť aj na pultoch v ČR a v Juhoslávii. Sama priznáva, že neuveriteľné šťastie, aké mala v roku 1972, jej zachránilo život viackrát a známi ju začali prezývať "Vesna-čarodejnica".
Tragédiu juhoslovanského lietadla dodnes zastiera rúško tajomstva a dôvod atentátu nie je stále známy. Medzi najčastejšie teórie patrí verzia, že bombu na palubu lietadla uložil ustašovský extrémista, alebo ho omylom zostrelila bývalá československá protiletecká obrana.
Podľa oficiálnej verzie v prednej časti stroja vybuchla časovaná nálož, ktorú tam uložil neznámy páchateľ. Podľa vyšetrovacej verzie malo ísť o chorvátskeho ustašovského extrémistu, ktorého sa však nikdy nepodarilo nájsť. Zahraničná tlač podľa Mladej fronty Dnes spočiatku mylne špekulovala, že lietadlo bolo zostrelené, pretože v tom čase bolo vo vzduchu lietadlo s Leonidom Brežnevom. Ten však na návštevu Prahy priletel 25. januára a odletel až 27. januára, čiže v čase nehody jeho stroj nebol vo vzduchu.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) im