DUBAJ, BRATISLAVA. Odvetný útok Iránu proti americkým základniam v Iraku nemusí byť posledným krokom režimu v Teheráne. Ten v noci z utorka na stredu ostreľoval základne po piatkovom atentáte Američanov na iránskeho generála Kássima Sulejmáního v Bagdade.

Irán aj svet teraz čakajú, ako na útoky zareaguje americký prezident Donald Trump. Ak by sa Američania pomstili za druhú vlnu iránskych útokov, príde podľa Iránu aj tretia.
Tá by sa pritom mohla týkať nielen cieľov na americkej pôde, ale aj izraelskej Haify a Dubaja v Spojených arabských emirátoch. Kým nepriateľstvo s Izraelom je dlhodobou politikou iránskeho režimu, napriek napätým vzťahom je Dubaj stále pre Irán dôležitý.
Rana pre turizmus
Obľúbené turistické centrum na Blízkom východe sa zatiaľ konfliktu so svojím susedom na druhom brehu Hormuzského prielivu skôr vyhýbalo. Iránske revolučné jednotky však ešte v noci oznámili, že ak Spojené štáty začnú bombardovať iránsku pôdu, v tretej fáze operácie sa Iránci zamerajú na Dubaj a Haifu.
Dubaj bol historicky dôležitým obchodným centrum pre Iráncov. Neoficiálne odhady hovoria o tom, že v Dubaji žije až 600-tisíc Iráncov. V posledných rokoch ich však čoraz viac odchádza a aj vzťahy medzi Spojenými arabskými emirátmi a Teheránom sa zhoršovali.