Belehrad 19. marca (TASR) - Srbský premiér Zoran Djindjič dnes oznámil, že v utorok odcestuje do USA, kde sa pokúsi presvedčiť Washington, aby dal Belehradu dodatočný čas na splnenie požiadaviek na plnú spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Podľa komuniké srbskej vlády bude Djindjič vo Washingtone rokovať v stredu a vo štvrtok. V rámci návštevy sa má stretnúť s ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom a v Kongrese absolvuje "viacero stretnutí na najvyššej úrovni", uvádza sa vo vyhlásení. Spolu s Djindjičom do USA odcestuje aj srbský minister financií Božidar Djelič.
Americký Kongres dal Belehradu termín, aby do 31. marca preukázal spoluprácu s haagskym tribunálom pre vojnové zločiny - v opačnom prípade pohrozil zrušením prisľúbenej finančnej pomoci vo výške 100 miliónov dolárov a pre hospodárstvo JZR dôležitej podpory pri integrácii Juhoslávie do medzinárodných finančných inštitúcií.
Podľa americkej tlače Washington okrem iného požaduje, aby belehradské úrady do konca mesiaca zatkli exprezidenta Slobodana Miloševiča, ktorého ICTY obvinil v máji 1999 v súvislosti s konfliktom v Kosove. Do rovnakého termínu by mal Belehrad do Haagu vydať minimálne jedného prominenta zo zoznamu obvinených. Washington tiež žiada prepustenie etnických Albáncov, ktorí zostávajú v srbských väzeniach. Spoluprácu musí pred Kongresom potvrdiť americký prezident George W. Bush.
"Dúfam, že sa mi podarí vysvetliť, že (USA) zaujali nesprávny postoj, že naša politika je za daných okolností taká rýchla, ako je to možné a že urýchľovanie toho tempa by mohlo ohroziť demokraciu v Srbsku," povedal Djindjič pred novinármi po stretnutí so srbskými podnikateľmi. Premiér vyjadril nádej, že americkí predstavitelia budú mať pochopenie pre ťažkú situáciu, v ktorej sa jeho vláda po desaťročí panovania Miloševičovho režimu nachádza.
V snahe o zníženie tlaku medzinárodného spoločenstva do Haagu tento týždeň odcestuje delegácia vysokých štátnych predstaviteľov, vrátane ministrov spravodlivosti Srbska a JZR.
V Belehrade sa momentálne pripravuje zákon o spolupráci s ICTY a parlament nedávno schválil zákon o amnestii, na základe ktorého prepustili časť väznených kosovských Albáncov.
Doteraz jediným právnym krokom proti Miloševičovi je policajné vyšetrovanie správ, podľa ktorých exprezident z krajiny vyviezol obrovské množstvo zlata. Zlato mal v zahraničí predať a získané peniaze uložil na účty osôb zo svojho okolia. Úrady zatiaľ nepodnikli žiaden pokus o Miloševičovo zadržanie a nezverejnili ani podrobnosti o postupe vyšetrovania.