NEW YORK. Usmrtenie iránskeho generála Kásima Sulejmáního, ktorý v piatok neďaleko bagdadského letiska zahynul pri útoku amerického bezpilotného lietadla, bolo s najväčšou pravdepodobnosťou nezákonné.
Informovala o tom spravodajská televízia CNN s odvolaním sa na tvíty osobitnej spravodajkyne OSN pre ľudské práva Agnes Callamardovej.
Útok odsúdil aj verný spojenec USA
Cielené zabíjanie je "porušením medzinárodného zákona o ľudských právach," napísala Callamardová, pričom dodala, že tam, kde "nedochádza k aktívnemu násiliu, nie je používanie dronov a iných prostriedkov cieleného zabíjania takmer nikdy v súlade so zákonom".

Podľa Callamardovej použitie dronu na usmrtenie kohokoľvek (rodinných príslušníkov alebo iných osôb v blízkosti miesta útoku) okrem jeho cieľa je podľa ľudskoprávnej legislatívy pokladané za "svojvoľné usmrtenie", ktoré môže mať za následok vyvodenie právnej zodpovednosti voči štátu alebo jednotlivcovi.
Za "absolútne" protizákonné pokladá Callamardová usmrtenie ďalších osôb, ktoré sa v čase útoku nachádzali v Sulejmáního blízkosti, vrátane abú Mahdího Muhandisa, veliteľa irackých Jednotiek ľudovej mobilizácie (PMU) podporovaných Iránom.
Americký útok ostro odsúdil aj bývalý afganský prezident Hámid Karzaj. Američania podľa neho porušili medzinárodné právo a ich čin prispeje k destabilizácii situácie na Blízkom východe.
Karzaj bol pritom v minulosti považovaný za verného spojenca USA, domáca opozícia aj teroristi ho dokonca označovali za "americkú bábku".
Zabitie generála Sulejmáního v piatok ostro odsúdil aj odchádzajúci iracký premiér Ádil Abdal Mahdí. Zabitie generála označil za "porušenie podmienok americkej prítomnosti v krajine".
Čína aj Únia vyzvali na zdržanlivosť
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v piatok uviedol, že súčasnú špirálu násilia v Iraku treba zastaviť, kým sa nevymkne spod kontroly. Informovala o tom agentúra AFP.
"EÚ vyzýva všetky zúčastnené strany, ako aj tých partnerov, ktorí by mohli mať (na dianie v Iraku) vplyv, aby v tejto kritickej situácii prejavili maximálnu zdržanlivosť a zodpovednosť," povedal Borrell.
"Ďalšia kríza by mohla ohroziť roky úsilia o stabilizáciu Iraku. Navyše, pokračujúca eskalácia predstavuje hrozbu pre celú oblasť, ktorá prežíva nesmierne utrpenie a ktorej obyvateľstvo si zaslúži žiť v mieri," dodal Borrell.
Čína v tejto súvislosti uviedla, že je "veľmi znepokojená" a vyzvala všetky strany na "pokoj a zdržanlivosť".
Podľa ruského ministerstva zahraničných vecí tento "unáhlený krok povedie len k ďalšiemu zvýšeniu napätia" na Blízkom východe.
Podľa predsedu zahraničného výboru Rady federácie Konstantina Kosačeva sa tento útok môže "jeho organizátorom vrátiť ako bumerang".
Útok v Bagdade
Pri útoku na konvoj, ktorý v noci na piatok pravdepodobne prostredníctvom bezpilotného lietadla typu MQ-9 Reaper uskutočnili pri bagdadskom letisku americké ozbrojené sily, zahynulo okrem Sulejmáního a Muhandisa ďalších päť ľudí.
Kásim Sulejmání bol veliteľom špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, ktoré operujú v najmä v oblasti Blízkeho východu, ale aj v iných častiach sveta. Zároveň stál na čele iránskej tajnej služby a niektorými expertmi bol po najvyššom duchovnom vodcovi ajatolláhovi Alím Chameneím pokladaný za druhého najvplyvnejšieho muža v Iráne.