Kássim Sulejmání osobne viedol boje iránskych Revolučných gárd proti teroristickej organizácii Islamský štát, pomáhal sýrskemu diktátorovi Bašárovi Asadovi posilniť jeho moc a postavenie, koordinoval útoky na Izrael, operácie v Jemene a budoval sieť spojeneckých milícií na Blízkom východe. Spojené štáty vplyvného iránskeho veliteľa zabili v piatok na území Iraku.

"Aj v minulosti podobným spôsobom umierali rôzni politici či vodcovia, k týmto atentátom sa však máloktorá krajina prihlásila," vysvetľuje pre SME odborník na Blízky východ BŘETISLAV TUREČEK z Metropolitnej univerzity v Prahe.
"Zato Donald Trump sa k zabitiu Sulejmáního hlási úplne otvorene. Preto v tomto prípade svojím spôsobom ide už o vojnový akt."
Prekvapilo vás, že Donald Trump dal zabiť Kássima Sulejmáního?
Myslím si, že takýto krok nečakal nikto. Hoci máme informácie, že v minulosti už mali Sulejmáního opakovane na muške nielen Američania, ale aj Izraelčania či Saudskoarabi. Napriek tomu bolo Trumpovo rozhodnutie nečakané a trúfnem si povedať, že to zaskočilo aj nejedného člena jeho vlastnej administratívy.
Nebolo by to prvýkrát, čo sa americký prezident uchýlil ku kroku, o ktorom jeho ministri nielenže neboli informovaní, ale v niektorých prípadoch s ním ani nesúhlasili.
Ak Donald Trump argumentuje, že tento krok mal pomôcť predísť prípadným iránskym útokom, tak si, naopak, myslím, že to rozhnevaný Teherán iba vyprovokuje. Američania zabili kľúčového predstaviteľa iránskeho režimu a jedného z najvplyvnejších mužov na Blízkom východe.

"Irán podcenil americkú ochotu nechať sa štuchať do oka." Tak vzniknutú situáciu na twitteri komentoval zahraničný reportér Českej televízie Jakub Szántó, ktorý pôsobil na Blízkom výhode a narážal na predošlé útoky na tankery či zostrelenie amerického dronu. Bol teda tvrdý zásah USA proti Iránu iba otázkou času?
Američania však nenapadli iránsky tanker ani iránsky dron. Zabili najpopulárnejšieho politika v krajine a vysokého bezpečnostného predstaviteľa. V tom je vzniknutá situácia nová.
Navyše si nie som celkom istý, kto koho štuchá do oka. Keby ste túto otázku položili ľuďom na Blízkom východe, tak vám skôr odpovedia, že tam do oka už dvadsať rokov štuchajú Američania. V Afganistane, v Iraku, v Izraeli.
Z tohto pohľadu sme v začarovanom kruhu. Môžeme diskutovať, či ten atentát Spojených štátov bol odvetou za niečo, alebo, naopak, či vyvolá odvetnú akciu Teheránu.
Podľa Bieleho domu bolo zabitie Sulejmáního reakciou na obkľúčenie americkej ambasády v Bagdade. Na tú zaútočili iracké milície podporované Iránom. Sú teraz USA v situácii, keď sa im bude podobný zásah ospravedlňovať ľahšie? Predsa len, napríklad zostrelenie dronu či útoky na tankery sa napriek podozreniam nepodarilo Iránu preukázať, útok na ambasádu je čosi iné.