Bejrút 19. marca (TASR) - Rektor Jezuitskej univerzity v Bejrúte dnes vo vystúpení pri príležitosti sviatku sv. Jozefa ostro kritizoval prítomnosť Sýrie v Libanone.
Predstaviteľ najvýznamnejšej kresťanskej univerzity v Libanone pred stovkami poslucháčov a učiteľov povedal, že sýrska kontrola Libanonu viedla k národnej demoralizácii a úpadku.
Otvorenú kritiku Damasku zo strany reverenda Selíma Abúa, ktorý stojí na čele súkromnej univerzity sv. Jozefa pozitívne prijali najmä libanonskí kresťania, ktorí volajú po skončení sýrskeho zasahovania do diania v Libanone a po odsune 35.000 sýrskych vojakov, dislokovaných v údolí Bikáa.
"Nie je to fyzická prítomnosť tejto armáda, ktorá zraňuje dôstojnosť Libanončanov, ale (prítomnosť) aparátu sýrskej tajnej služby, ktorý kontroluje všetky sektory verejného života," povedal Abú.
Sýrske jednotky vstúpili do Libanonu v roku 1976. Politický a vojenský život v krajine sa tak dostal pod úplnú kontrolu Damasku.
Abú uviedol, že napriek tomu, že minulý rok sa vlády v Damasku ujal prezident Bašar al-Asad, ktorý uskutočňuje politické, ekonomické a administratívne reformy, Sýria nemá v úmysle vzdať sa v blízkej budúcnosti zasahovania do libanonských záležitostí.
Damask zasiahol nedávno proti svojim kritikom v Libanone, keď Sýrčania vyslali vojenské jednotky do pohoria Šúf na juhovýchode krajiny, kde žije silná drúzska komunita vedená Walídom Džumblatom. Ten sa pripojil ku kresťanskej kritike sýrskej prítomnosti v Libanone. V snahe zabrániť protisýrskym demonštráciám prevažne libanonských kresťanských študentov boli v Bejrúte v týchto dňoch rozmiestnené vojenské posily.
Prosýrska libanonská vláda premiéra Rafíka al-Harírího však prítomnosť sýrskych vojakov v krajine obhajuje ako "nevyhnutnú, ale dočasnú".
Sýria prišla do Libanonu pomôcť kresťanským milíciám proti Palestínčanom a libanonskej ľavici, ale nakoniec sa postavila proti milíciám. Damask neskôr libanonskú falangu porazil a od konca libanonskej občianskej vojny (1975-90) inštaloval v Bejrúte niekoľko prosýrskych kabinetov.