MOSKVA. Moskva varovala pred vystupňovaním napätia na Blízkom východe po tom, ako pri piatkovom americkom útoku zahynul v irackom Bagdade veliteľ špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásim Sulejmání.
Informovala o tom agentúra AFP
"Zabitie Sulejmáního... bolo dobrodružným krokom, ktoré vystupňuje napätie v celom regióne," uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.
Podľa vyhlásenia Sulejmání oddane chránil iránske štátne záujmy. "Vyjadrujeme úprimnú sústrasť iránskemu ľudu," píše sa vo vyhlásení.
Premiér Iraku predpovedá vojnu
Dočasný iracký premiér Ádil Abdal Mahdí odsúdil americký útok ako "agresiu", ktorá "vyvolá pustošivú vojnu".
Zabitie irackého veliteľa je agresiou voči Iraku, "jeho vláde a ľudu," uviedol Mahdí vo vyhlásení.
Mal na mysli abú Mahdího Muhandisa, zástupcu veliteľa irackých Jednotiek ľudovej mobilizácie (PMU), podporovaných Iránom. Ten zahynul pri útoku spolu so Sulejmáním.
Mahdí uviedol, že útok bol tiež "očividným porušením podmienok povoľujúcim prítomnosť amerických vojakov" na irackej pôde.
Najvplyvnejší iracký šiitský duchovný ajatolláh Alí Sístání označil akciu USA za "bezohľadný útok" na celú krajinu.
Sístání vo svojej kázni, ktorú predniesol v šiitskom posvätnom meste Karbalá jeho zástupca, označil tento letecký útok za "nehorázne porušenie irackej zvrchovanosti".
Stovky veriacich začali po modlitbách skandovať "Nie Amerike!", informovala agentúra AFP.
Británia a Nemecko nechcú eskaláciu
Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab konštatoval, že Londýn "vždy uznával agresívnu hrozbu", ktorú predstavoval Sulejmání a jeho jednotky Kuds.
"Po jeho smrti vyzývame všetky strany na deeskaláciu (napätia). Ďalší konflikt nie je v záujme nikoho z nás," uviedol Raab.
Na zdržanlivosť a zmiernenie vyzvalo aj Nemecko. "Sme v nebezpečnom bode eskalácie. Je teraz dôležité rozvahou a zdržanlivosťou prispieť k deeskalácii," uviedla Ulrike Demmerová, hovorkyňa kancelárky Angely Merkelovej.
Čína je za zachovanie pokoja
Čína vyzvala v reakcii na zdržanlivosť zo všetkých strán, "najmä zo strany Spojených štátov".
"Vyzývame zainteresované strany, najmä Spojené štáty, aby zachovali pokoj a preukázali zdržanlivosť s cieľom vyhnúť sa ďalšej eskalácii napätia," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.
Sýria: Išlo o agresiu
Sýria ostro odsúdila "zákernú, zločinnú americkú agresiu", ktorá viedla k zabitiu generálmajora Solejmáního.

Štátna agentúra SANA odvolávajúca sa na zdroj zo sýrskeho ministerstva zahraničných vecí uviedla, že tento útok predstavuje "závažnú eskaláciu" a potvrdzuje zodpovednosť USA za nestabilitu v Iraku.
Hamas predpovedá konflikt
Palestínska organizácia Hamas, ktorá ovláda pásmo Gazy, podľa agentúry Reuters uviedla, že zabitie Sulejmáního "otvára dvere všetkým možnostiam v tomto regióne - okrem pokoja a stability".
"Zodpovednosť za to nesú USA," napísal hovorca Hamasu Básim Naím na Twitteri.
Francúzske veľvyslanectvo v Teheráne vyzvalo svojich obyvateľov v Iráne, aby sa vyhýbali verejným zhromaždeniam a nefotografovali na verejných priestranstvách.
Francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová vyhlásila, že Sulejmáního zabitím sa svet stal "nebezpečnejším", a vyzvala na zvýšenie úsilia o deeskaláciu prehlbujúceho konfliktu na Blízkom východe.
Útok nariadil Trump
Iránske revolučné gardy Solejmáního smrť potvrdili a uviedli, že zahynul pri piatkovom útoku amerických vrtuľníkov na bagdadskom letisku.
Agentúra Reuters citovala amerických predstaviteľov, ktorí si neželali byť menovaní, že Solejmání prišiel o život pri útoku dronom.
Pentagón vo vyhlásení uviedol, že Solejmáního zabila americká armáda na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa.
Irán ústami iránskeho najvyššieho vodcu Alího Chameneího prisľúbil "krutú odplatu" a predvolal si švajčiarskeho diplomata reprezentujúceho americké záujmy v Teheráne, aby mu tlmočil protest.