BAGDAD. Americké veľvyslanectvo v Bagdade vyzvalo v piatok občanov Spojených štátov, aby "okamžite odcestovali z Iraku".
Dôvodom sú obavy z dôsledkov útoku, pri ktorom armáda USA zabila dvoch popredných veliteľov z Iránu a Iraku. Informovala o tom agentúra AFP.

"Občania Spojených štátov by mali odcestovať letecky, kým je to možné, a ak nie, tak do iných krajín po zemi," uviedlo veľvyslanectvo vo vyhlásení.
Agentúra Reuters už oznámila, že zahraničné ropné spoločnosti evakuujú svojich zamestnancov z pracovísk v Basre.
Podľa Reuters ide o amerických občanov. Niekoľko desiatok zamestnancov smeruje na letisko. Iracké úrady tvrdia, že evakuácia neovplyvní ropné operácie ani export.
Americký raketový útok, pri ktorom zahynuli veliteľ iránskych špeciálnych jednotiek Kuds generálmajor Kásim Sulejmání a zástupca veliteľa irackých Jednotiek ľudovej mobilizácie abú Mahdí Muhandis, sa odohral v piatok ráno pri bagdadskom letisku. Bezpečnostné zdroje však pre AFP povedali, že letisko je stále otvorené pre lety.
Vplyvný iracký duchovný a populistický politik Muktadá Sadr "reaktivoval" svoju ozbrojenú skupinu známu ako Mahdího armáda. Ako uviedol na sociálnej sieti, nariadil "bojovníkom, najmä tým z Mahdího armády, aby boli pripravení".
Loading
...
Časť civilistov oslavovala
Irackí demonštranti, ktorí už mesiace protestujú proti vláde, ktorá je podľa nich príliš zviazaná s Iránom, reagovali na správu o smrti popredného iránskeho veliteľa spevom a tancom.
Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na svojho fotografa v Bagdade.
"Ach, Kásim Sulejmání, toto je víťazstvo z nebies," kričali demonštranti na bagdadskom Námestí oslobodenia (Mídán at-Tahrír), ktoré je centrom protestného hnutia.

"Je to Božia odplata za krv tých, ktorí boli zabití," vyhlásil jeden z protestujúcich v súvislosti s takmer 460 obeťami násilia počas demonštrácií v Iraku, ktoré mnohí účastníci pripísali bezpečnostným silám podporovaným Iránom.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo predtým zverejnil na Twitteri video, ktoré podľa neho zachytáva Iračanov "tancujúcich v uliciach" po zabití veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásima Sulejmáního pri raketovom útoku USA pri bagdadskom letisku.
"Iračania - Iračania - tancujú v uliciach za slobodu; vďační, že generála Solejmáního už niet," napísal Pompeo v komentári k záberom, na ktorých desiatky ľudí bežia popri ceste a mávajú irackými a ďalšími vlajkami.
Loading
...
Biely dom Kongres neinformoval
Členovia amerického Kongresu neboli o útoku na Sulejmáního vopred informovaní. S odvolaním sa na predstaviteľa demokratov o tom informovala agentúra AFP.
Pentagón útok potvrdil s tým, že ho podnikli na pokyn amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Bagdadský útok na Sulejmáního "prebehol bez oznámenia či konzultácií s Kongresom", uviedol vo vyhlásení predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, demokrat Eliot Engel.
Sulejmání, ktorý má "na rukách krv Američanov", bol "strojcom obrovského násilia", pokračoval Engel.
Ale "postupovať ďalej v takejto závažnej akcii bez zapojenia Kongresu vyvoláva vážne právne problémy a je urážkou právomocí Kongresu ako rovnoprávnej súčasti vlády".

Agentúra AFP doplnila, že Biely dom tradične o veľkých vojenských operáciách vopred informuje vysokopostavených predstaviteľov oboch strán v Senáte i v Snemovni reprezentantov.
Podľa zdroja z prostredia demokratov o útoku nebol vopred informovaný ani líder demokratov v Senáte, senátor Chuck Schumer.
Poprední predstavitelia republikánov sa k tomu, či Biely dom akciu vopred oznámil, verejne bezprostredne nevyjadrili.
Rezolúcia o vojenských silách nariaďuje prezidentovi USA, aby informoval Kongres 48 hodín pred zapojením ozbrojených síl do vojenskej akcie.
Viacero demokratov však upozornilo, že ústavná úloha Kongresu pri rozhodovaní o otázkach vojny bola v prvých troch rokoch vlády Donalda Trumpa narušená.
"Aj keby tento útok bol v sebaobrane, nevzťahovalo sa naň žiadne súčasné povolenie Kongresu a prezident musí podľa rezolúcie o vojnových silách informovať Kongres do 48 hodín," zdôraznil Engel.
Viacero demokratov, vrátane kandidáta na prezidenta vo voľbách v roku 2020 a bývalého viceprezidenta Joea Bidena, varovalo, že tento cielený útok môže Spojené štáty priblížiť dramaticky blízko k vojnovému konfliktu s Iránom.
Loading
...
Odlišné verzie útoku
Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa podnikol raketový útok na Sulejmáního dron.
Denník The New York Times s odvolaním sa na svoj zdroj napísal, že útok na armádny konvoj opúšťajúci letisko v Bagdade, pri ktorom zomrelo aj viacero Iránom podporovaných predstaviteľov irackej armády, podnikli rakety vystrelené z amerického bezpilotného lietadla typu MQ-9 Reaper.
Pri nálete bol medzi inými zabitý aj abú Mahdí Muhandis, zástupca veliteľa irackých Jednotiek ľudovej mobilizácie (PMU).
Iránske revolučné gardy uvádzajú, že útok spáchali americké vrtuľníky.