BRATISLAVA. Dym z obrovských požiarov, ktoré v uplynulých týždňoch trápia Austráliu, už prekonal aj dvetisíc kilometrov naprieč Tasmanovým morom a dorazil na Nový Zéland.
Zhrození obyvatelia Južného ostrova, väčšieho z dvoch hlavných novozélandských ostrovov, zverejňujú na sociálnych sieťach fotografie, na ktorých vidno hustú tmavožltú hmlu, ktorá všetko zahaľuje.
Sťažujú sa aj na to, že aj na takúto obrovskú vzdialenosť zreteľne cítia vôňu spáleného dreva.
"Nikdy som nevidel nič podobné, ako je táto hmla," povedal vo štvrtok pre britskú BBC Arthur McBride, šéf cestovnej agentúry Alpine Guides, ktorá vozí turistov najmä na novozélandské ľadovce.
Od 31. decembra podľa neho turisti už ani na ľadovcoch nevidia tradičný obrázok - biely sneh a modrú oblohu, ale namiesto toho len hustú žltú až hnedú hmlu, ktorá všetko zahaľuje. "A tá vôňa spáleného dreva je všadeprítomná," hovorí McBride.
Žltá a hnedá farba navyše na novozélandskom Južnom ostrove nezamorila len vzduch, ale napríklad na svetoznámom Ľadovci Františka Jozefa už prach z austrálskych požiarov zafarbil nažlto a nahnedo aj sneh.
V samotnej Austrálii medzičasom silnie hnev verejnosti voči premiérovi Scottovi Morrisonovi.

Aj mnohé austrálske médiá sa zhodujú v tom, že odpoveď austrálskej vlády na obrovské požiare, ktoré si vyžiadali už najmenej osemnásť obetí, je veľmi nenáležitá, nedostatočná, a vyjadrenia samotného Morrisona k tejto téme necitlivé.
Premiér argumentuje, že vláda robí pre zvládnutie požiarov všetko, čo je potrebné, a tvrdohlavo odmieta, že by vysoko nadpriemerné teploty, ktoré prispeli k rýchlemu šíreniu požiarov, mohli mať niečo spoločné s klimatickými zmenami, ktorými sa jeho vláda odmieta zaoberať.