ISTANBUL. Poslanci tureckého parlamentu schválili vo štvrtok návrh vlády na vyslanie príslušníkov tureckých ozbrojených síl do Líbye na jeden rok.
Za bolo 325 poslancov, proti ich hlasovalo 184, informovala agentúra AP.
Vyslanie vojakov do Líbye má cieľ podporiť tamojšiu medzinárodne uznávanú vládu v Tripolise.
Ako uviedla agentúra DPA, právny dokument týkajúci sa vyslania vojakov do Líbye na rok, ktoré predtým podpísal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a v pondelok ho poslal na hlasovanie do parlamentu, ktorý ho schválil.
Turecký viceprezident Fuat Oktay v stredu vyhlásil, že armáda je na misiu do Líbye pripravená, avšak bližšie informácie o jej nasadení neposkytol.
"Sme pripravení. Naše ozbrojené sily a ministerstvo obrany sú pripravené," povedal Oktay.
Erdogan uviedol, že vláda národnej jednoty v Tripolise, ktorú Turecko podporuje, o vyslanie tureckých vojakov Ankaru požiadala.
Koncom novembra Ankara a Tripolis podpísali dohody o rozdelení oblastí záujmu v Stredozemnom mori a o vojenskej spolupráci.
V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO. Povstanie viedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího i jeho smrti.

Proti medzinárodne uznanej líbyjskej vláde národnej jednoty v Tripolise, ktorú vedie Fájiz Sarrádž, bojuje veliteľ Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar.
Ten podporuje konkurenčnú vládu sídliacu v Tobruku na východe Líbye. Začiatkom apríla nariadil ofenzívu na hlavné mesto Tripolis.
Vládu sídliacu v Tripolise okrem Turecka podporujú tiež Taliansko a Katar. "Východná" vláda má podporu Francúzska, Ruska, Jordánska, Spojených arabských emirátov a ďalších dôležitých arabských krajín.