WASHINGTON. Americká vláda na príkaz prezidenta Donalda Trumpa v reakcii na nedávne udalosti v Iraku premiestni do regiónu približne 750 príslušníkov jednotiek okamžitej reakcie z 82. výsadkovej divízie zo Severnej Karolíny.

Ďalší vojaci sú pripravení vyraziť v najbližších dňoch, oznámil v utorok na twitteri americký minister obrany Mark Esper.
Vyslanie vojakov označil Esper za "primerané a preventívne" opatrenie v reakcii na zvýšenú úroveň hrozby voči personálu a objektom USA v Iraku.
"Spojené štáty budú chrániť našich občanov a záujmy na celom svete," uviedol Esper.
Budú v Kuvajte
Podľa amerických médií by mali byť vojaci spočiatku umiestnení v susednom Kuvajte.
Len krátko pred Esperovým oznámením začala americká armáda s presunom asi 100 príslušníkov námornej pechoty z Kuvajtu do Bagdadu, kde majú chrániť veľvyslanectvo USA po tom, ako sa naň v utorok pokúsili zaútočiť stovky demonštrantov.
Demonštranti zaútočili na komplex amerického veľvyslanectva po tom, čo americké sily uskutočnili v nedeľu nálety na pozície šiitskej militantnej organizácie Brigády Hizballáhu.
Túto skupinu Washington obviňuje z piatkového útoku na severoirackú základňu, pri ktorom prišiel o život jeden Američan.
Trump obvinil Irán
Trump v utorok obvinil z iniciovania útoku na ambasádu Irán, ktorému pohrozil, že bude niesť zodpovednosť obete útokov na akékoľvek americké objekty vo svete.
"Irán ponesie plnú zodpovednosť za mŕtvych alebo škody spôsobené v ktoromkoľvek z našich zariadení. Zaplatí za to veľmi VEĽKÚ CENU! Toto nie je varovanie, toto je hrozba," napísal na twitteri.
Neskôr pri príchode do svojho klubu Mar-a-Lago na Floride, kde sa v sprievode manželky Melanie zúčastnil na silvestrovskom večierku, bol zmierlivejší a povedal, že nepredpokladá, že by došlo k vojne medzi USA a Iránom.
"Nevidím to tak," odpovedal. "Mám rád mier."