SYDNEY. Veľkolepé ohňostroje, davy v uliciach. Krajiny sveta vítali rok 2020.
Tradične veľkolepý ohňostroj v Sydney sledoval priamo na mieste viac ako milión ľudí, hoci radnica vopred čelila ostrej kritike za to, že pyrotechnickú show vzhľadom na rozsiahle lesné požiare nezrušila.
Prvé Samoa a Kiribati
Tichomorské ostrovné štáty Samoa a Kiribati sú tradične prvými na svete, kde obyvatelia a návštevníci oslávili príchod nového roka.

Tamojšia polnoc pripadá na 11:00 SEČ, pričom ide o územia ležiace najbližšie k medzinárodnej dátumovej hranici z jej západnej strany.
Túto skutočnosť opäť využili turisti, ktorí si načasovali návštevu Samoy tak, aby vstupovali do roka 2020 skôr než ktokoľvek iný na planéte.
Podľa očakávaní mali byť oslavy na tomto súostroví tentoraz o niečo tlmenejšie vzhľadom na miestnu epidémiu osýpok, ktorá si od októbra vyžiadala životy už 81 ľudí, uviedla v utorok tlačová agentúra DPA.
Ohňostroj napriek výzvam
Tradičný ohňostroj videli naživo pri zálive Port Jackson v austrálskom Sydney veľké davy.
Naplánované predstavenie sa uskutočnilo i napriek výzvam časti verejnosti, aby bolo zrušené na znak solidarity s časťami štátu Nový Južný Wales, ktoré zasiahli ničivé požiare s obeťami na životoch.
Hongkong bez ohňostroja
- Ohňostroj si tento rok neužije čínsky Hongkong, tamojšie úrady ho zrušili kvôli pokračujúcim protestom. Hongkong býval vzhľadom na svoju koloniálnu minulosť jedným z mála čínskych miest, kde sa Silvester v predchádzajúcich rokoch slávil vo väčšej miere.
Sydneyská starostka Clover Moorová, ktorú citovala tlačová agentúra Reuters, vyjadrila očakávanie, že novoročné oslavy s ohňostrojom tentoraz vylákajú na nábrežia približne milión ľudí a ďalšia miliarda vo svete ich bude sledovať prostredníctvom prenosu.
Samotný moment príchodu roka 2020 v Sydney pripadol na 14:00 SEČ.
Dym z pretrvávajúcich požiarov porastu medzitým zafarbil oblohu nad priľahlými mestami do "krvavo červeného" odtieňa, pripomenul Reuters. V iných častiach Austrálie uviazli na pobrežiach v dôsledku požiarov tisíce ľudí. Evakuovať ich odtiaľ majú aj pomocou armádnych plavidiel.
Na výzvy, aby bol ohňostroj v Sydney zrušený a peniaze boli radšej venované na pomoc regiónom postihnutým požiarmi, Moorová reagovala slovami, že plánovanie ohňostroja sa začalo už pred 15 mesiacmi a väčšina vyčlenených prostriedkov už bola využitá.
Upozornila tiež, že toto podujatie podporuje ekonomiku Nového Južného Walesu, ktorého je Sydney hlavným mestom.
Večierky pokračujú
Večierky a ohňostroje za účasti niekoľkých miliárd ľudí nasledovali aj v ďalších častiach sveta.
Medzi poslednými bude Americká Samoa, ležiaca iba 220 kilometrov východne od Samoy na opačnej strane dátumovej hranice, čo znamená časový posun až o 25 hodín, keďže na Samoe platí v súčasnosti letný čas.