RÍM. Taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorého nová koaličná vláda sa dostala do nezhôd už po štyroch mesiacoch pri moci, na svojej sobotňajšej koncoročnej tlačovej konferencii v Ríme predstavil "ambiciózny" trojročný plán reforiem.
Informovala o tom agentúra AFP.
Ambiciózne body
Conte mieni v nasledujúcich rokoch riešiť najmä zníženie byrokracie, zjednodušenie systému súdnictva, daňovú reformu a daňové úniky.
"Máme 23 ambicióznych bodov," povedal pred zhromaždenými novinármi.
Spôsob, ako dostať talianske financie do súladu s limitmi stanovenými Európskou úniou, je podľa Conteho bojovať proti daňovým podvodom, čo je krádež, ktorá poškodzuje čestných občanov. "Každý musí platiť, aby mohol platil menej," zdôraznil šéf talianskej vlády.
Koalícia medzi stredo-ľavicovou Demokratickou stranou (PD) protisystémovým Hnutím piatich hviezd (M5S) má rozdielne názory na kľúčové otázky, ako sú prisťahovalectvo, reforma eurozóny a súdnictvo.
V pondelok podal demisiu minister školstva Lorenzo Fioramonti z M5S po tom, ako od vlády nezískal miliardy eur potrebných pre skvalitnenie škôl a univerzít v krajine.
Dva rezorty
Fiaromenti má v úmysle vytvoriť nový parlamentnú frakciu podporujúcu Conteho, ktorá podľa talianskych médií prilákala asi desať poslancov M5S.
Conti avizoval, že po odchode Fiaromentiho bude ministerstvo školstva rozdelené na dva rezorty: ministerstvo pre školy a ministerstvo pre univerzity.

Pod tlakom je šéf M5S Luigi Di Maio, ktorý čelí nespokojnosti vo vnútri vlastnej strany.
Niekoľko senátorov zvolených za M5S v decembri "prebehlo" k opozičnej, krajne pravicovej strane Liga, vedenej bývalým ministrom vnútra Matteom Salvinim, ktorá si na poslednom zjazde zmenila názov na Lega Salvini Premier. Liga je po odchode z koalície s M5S a PD stále najsilnejšou stranou s podporou okolo 31 percent voličov.
Politickú situáciu v Taliansku komplikuje aj bývalý premiér Matteo Renzi, ktorý v septembri odišiel z PD a vytvoril nový centristický subjekt Italia Viva.