TRIPOLIS, BRATISLAVA. Starosta sicílskeho Palerma Leoluca Orlando si získal meno, keď v boji proti mafii riskoval vlastný život.
Teraz sa už venuje novej misii, kde mu možno nejde bezprostredne o život, ale môže proti sebe popudiť veľkú časť Talianska aj Európy.
„Pamätáte si norimberský proces proti Talianom a Nemcom za genocídu?“ hovorí 72-ročný starosta pre Irish Times.
„Práve v tejto chvíli sa nová genocída odohráva v Líbyi a v Stredozemnom mori. Je to genocída a my nebudeme môcť vnukom a vnučkám povedať, že sme o tom nevedeli.“
Kým talianska vláda minulý rok uzavrela prístavy pre lode mimovládnych organizácií, ktoré zbierali utečencov v Stredozemnom mori, Orlando podobné projekty podporuje a odkazuje aktivistom, že v Palerme sú vždy vítaní.
Mučenie a tisíce mŕtvych

Od roku 2014 sa v Stredozemnom mori utopilo viac ako 19-tisíc utečencov, plavba z Líbye patrí medzi najnebezpečnejšie cesty do Európy.
Európska únia pomáha financovať záchytné tábory v Líbyi, odtiaľ však prichádzajú správy o mučení, odmietaní zdravotnej pomoci či o obchodovaní s ľuďmi.
Do toho prichádzajú obavy, že každý nárast nestability v Líbyi ešte zvýši počet utečencov, ktorí sa na nebezpečnú cestu cez Stredozemné more vydajú.
Situácia sa pritom môže zhoršiť už o niekoľko týždňov. Líbya sa totiž mení na miesto, kde sa do nepriameho konfliktu cez milície, ktoré podporujú, dostávajú svetové veľmoci.
Tento týždeň turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že do krajiny pošle vojakov, ktorí budú podporovať oficiálnu vládu so sídlom v Tripolise.