TOKIO. Japonská vláda v piatok oznámila, že vyšle na Blízky východ vojnovú loď a dve hliadkovacie lietadlá, aby pomohli chrániť tamojšie námorné dopravné trasy.
Japonsko sa však podľa tokijského kabinetu nezapojí do koalície pod vedením Spojených štátov, ktorá má zaisťovať slobodu námornej plavby v strategicky významných vodách pri brehoch Iránu a Jemenu, informovala agentúra AFP.
Útok na japonský tanker
Oznámenie nasleduje po tohtoročných útokoch na tankery v oblasti okolo Perzského zálivu a na saudskoarabské ropné zariadenia. Medzi napadnutými plavidlami bol i jeden japonský tanker.
Spojené štáty, ako aj iné západné krajiny a Saudská Arábia pripísali tieto útoky Iránu, ktorý však akúkoľvek účasť popiera.

Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga povedal pred novinármi, že Tokio vyšle do uvedeného regiónu torpédoborec na plnenie výzvedných úloh a hliadkovacie lietadlá typu P-3C.
Pôjde o "vlastné opatrenie Japonska so zameraním na mier a stabilitu na Blízkom východe i na zaistenie bezpečnosti plavidiel majúcich vzťah k Japonsku", doplnil s tým, že 90 percent surovej ropy dovážanej do Japonska pochádza práve z Blízkeho východu.
Washington začal vytvárať koalíciu na ochranu moreplavby v širšom regióne Perzského zálivu už v júli po tom, ako tam došlo v priebehu mája a júna k sérii útokov na ropné tankery. Tieto incidenty vyostrili už aj tak napäté vzťahy medzi Spojenými štátmi a Iránom.
Hlavnými západnými partnermi Spojených štátov, ktorí súhlasili s vyslaním vojnových lodí, sú Británia a Austrália. Väčšina európskych krajín pripojenie k tejto koalícii odmietla pre obavy z oslabenia úsilia o záchranu jadrovej dohody s Iránom, od ktorej Spojené štáty vlani odstúpili.
Mimo Hormuzského prielivu

Nemenovaný hovorca japonského ministerstva obrany uviedol pre AFP, že hliadkovacie aktivity Japonska sa nebudú týkať Hormuzského prielivu, kadiaľ sa prepravuje veľká časť svetovej produkcie ropy a kde má pôsobiť spomínaná koalícia.
Pôsobiskom japonských síl podľa neho bude otvorená časť Ománskeho zálivu, severné oblasti Arabského mora a Adenský záliv.
Japonsko je blízkym spojencom Spojených štátov, dlhodobo však udržiava vzťahy aj s Iránom. Premiér Šinzó Abe sa zasadzuje za pozmenenie povojnovej pacifistickej ústavy Japonska.