WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump podpísal v piatok návrh zákona o výdavkoch na obranu, súčasťou ktorého je i vytvorenie vesmírnych síl a sankcie v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2, informovala agentúra DPA.
Rozpočet vo výške prepočte viac ako 666 miliárd eur (738 miliárd dolárov) je jedným z najvyšších v dejinách USA.
Sankcie aj vesmírne sily
Súčasťou návrhu, ktorý Senát Spojených štátov schválil v utorok, sú aj sankcie na spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2).
Rozpočet počíta aj s vytvorením tzv. vesmírnych síl ako šiestej samostatnej zložky amerických ozbrojených síl.
Trump podľa svojich slov s hrdosťou podpísal zákon, ktorý je najvyššou investíciou do americkej armády v dejinách.
Kritika z Európy
Uvalenie sankcií kritizovali Európska únia, Nemecko aj Rusko.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová podľa AFP uviedla, že americké sankcie voči spoločnostiam pracujúcim na novom plynovode zabránia ďalším krajinám v ekonomickom rozvoji.
Kritizovala Washington za podporu "ideológie", ktorá podľa jej slov brzdí globálnu konkurenciu.
"EÚ je zásadne proti uvaleniu sankcií na spoločnosti z EÚ, ktoré vykonávajú legitímne podnikanie," uviedol hovorca EÚ, ktorého citovala agentúra AFP.
Poznamenal, že pravidlá EÚ týkajúce sa plynovodov do EÚ, ktoré nadobudli účinnosť v máji, USA uznali.
"Nemecká vláda tento druh exteritoriálnych sankcií odmieta. Postihnú nemecké a európske spoločnosti a predstavujú zásah do našich vnútorných záležitostí," vyhlásila Ulrike Demmerová, hovorkyňa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorú citovala agentúra AFP.
Hovorkyňa podľa agentúry AP taktiež uviedla, že americké opatrenia sú "obzvlášť nepochopiteľné" vzhľadom na skutočnosť, že Rusko a Ukrajina sa vo štvrtok v princípe dohodli na tranzite ruského plynu cez ukrajinské územie.
Severný prúd 2
Plynovod Severný prúd 2 by mal byť hotový do konca tohto roka a podobne ako Severný prúd 1 bude popod Baltské more privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka.
Proti jeho výstavbe sú predovšetkým USA, ale aj niektoré krajiny EÚ, lebo sa obávajú, že Rusko využije dodávky plynu ako páku na západoeurópske krajiny, ktoré sú od dodávok ruského plynu závislé.
Americkí politici takisto poukazujú na to, že plynovod Severný prúd 2 umožní Rusku ľahšie odstrihnúť od plynu Ukrajinu, ktorá je aktuálne kľúčovou tranzitnou krajinou pre dodávky do Európy. USA už v lete pohrozili sankciami voči firmám, ktoré sa na výstavbe plynovodu podieľajú.