Bratislava 19. marca (TASR) - Ilustrácie z novej knihy Faust a Margaréta a iných publikácií sú obsahom výstavy výtvarníka Dušana Kállaya, ktorú dnes otvorili v Goetheho inštitúte v Bratislave za prítomnosti podpredsedu vlády Pavla Hamžíka. Vyše 60 knižných ilustrácií a grafík je z obdobia posledných dvoch desaťročí, z nich šesť škrabaných litografií je z pripravovanej knihy Edmunda Rostanda Cyrano de Bergerac.
Autor vo vystavených dielach použil gvaš, lept, perovú kresbu, suchú ihlu a iné výtvarné techniky. Súčasťou expozície je asi 30 kníh z veľkého množstva, ktoré Kállay doteraz ilustroval. Okrem slovenského jazyka sú v nemčine, angličtine, francúzštine, japončine či v azbuke. Medzi knihami sú aj diela ocenené medailou Hansa Christiana Andersena. Autor vlastní niekoľko desiatok podobných medzinárodných ocenení a patrí medzi najúspešnejších súčasných slovenských výtvarníkov.
D. Kállay je bratislavský rodák (1948), odborné vzdelanie získal na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Vincenta Hložníka a Jána Želibského. Od roku 1990 je pedagógom na VŠVU na oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie.
Výstava potrvá do 6. apríla.