MINSK. Bývalý člen elitnej jednotky bieloruskej polície povedal v nemeckej rozhlasovej stanici Deutsche Welle, že bol príslušníkom "eskadry smrti", ktorá v roku 1999 zavraždila troch opozičných politikov.
V obvineniach voči autokratickému režimu dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka ide o novú skutočnosť, napísala v utorok agentúra AFP.
Asistoval pri únosoch
Expolicajt Jurij Garavskij je prvým aktérom udalostí, ktorý sa rozhodol vypovedať, ako bol na jar 1999 unesený a zabitý bývalý minister vnútra Jurij Zacharenko.
O pár mesiacov neskôr asistoval pri únose a vražde bývalého šéfa volebnej komisie Viktora Gončara a jeho priateľa, podnikateľa Anatolija Krasovského.
Bieloruskí vyšetrovatelia uviedli, že o rozhovore, odvysielanom v pondelok večer, vedia. Doteraz naň však nijako nereagovali, napísala AFP.
“Pavličenko dvakrát vystrelil smerom na Zacharenkovo srdce.
„
Garavskij ako bývalý príslušník zásahového komanda SOBR vysvetlil, že na rozkaz veliteľa jednotky, podplukovníka Dmitrija Pavličenka, sa 7. mája podieľal na únose Zacharenka, ktorého potom s vrecom na hlave odviezli na vojenskú základňu západne od Minska.
Hodili ho na zem a "Pavličenko dvakrát vystrelil smerom na Zacharenkovo srdce", rozprával na kameru Garavskij, ktorý sa podľa vlastných slov od vlaňajška skrýva v jednej z nemecky hovoriacich krajín.
Dvoch ďalších opozičných poslancov uniesla v septembri 1999 rovnaká jednotka, opäť za účasti Garavského, a po zavraždení ich pochovala v lese.
Zločiny neboli nikdy objasnené
V Bielorusku neboli tieto zločiny nikdy objasnené. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy v roku 2004 dospelo k záveru, že do zločinov boli zapletení vysokí predstavitelia bieloruského režimu.

Garavskij, ktorý mal v čase vrážd dvadsať rokov, neuviedol, kto činy nariadil. Tvrdil však, že rozkaz prišiel "zhora".
Ide o prvé priame svedectvo, ale obvinenia o existencii "eskadry smrti" a proti Pavličenkovi nie sú podľa AFP novinkou.
Napríklad ruská televízia NTV v roku 2010 odvysielala svedectvo Dmitrija Novičoka, iného bývalého príslušníka SOBR. Ten uvádzal, že mu o vraždách opozičných politikov rozprával jeden z jeho kamarátov, ktorý sa na nich podieľal.
Bývalý riaditeľ komanda svedectvo poprel
Bývalý veliteľ SOBR Pavličenko podľa serveru Tut.by Garavského svedectvo odmietol.
SOBR podľa neho nemal nič spoločné so zmiznutím trojice opozičných politikov, Garavskij pod jeho velením nikdy neslúžil a v uvedenej dobe si odpykával trest za vydieranie.
Úrady sa zdržali vyjadrenia. V médiách sa objavili dohady, či za Garavského rozhovorom v rozhlase nie je Kremeľ, aby vyvinul nátlak na bieloruského vodcu pred chystaným rokovaním s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Opozícia už roky obviňuje ľudí z najbližšieho okolia Lukašenka z toho, že nechali zlikvidovať jeho odporcov. Minsk tieto obvinenia odmieta.
Pri parlamentných voľbách, ktoré sa v Bielorusku konali minulý mesiac, nebol zvolený žiadny kandidát opozície.
Lukašenko je pri moci už od roku 1994.