Brusel 22. mája (TASR) Veľká Británia pohrozila na úvod dnešného stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli, že bude vetovať akúkoľvek dohodu o finančnom výhľade únie na roky 2007-13, ktorá by ohrozovala tzv. britskú zľavu.
Vďaka nej platí dnes Londýn do spoločného rozpočtu únie o niekoľko miliárd menej ako by mal podľa ekonomickej sily.
"Naša zľava bola odôvodnená v roku 1984 keď sme ju dohodli a je plne odôvodnená aj dnes. Nebudeme váhať použiť právo veta, ak to bude potrebné," pohrozil šéf britskej diplomacie Jack Straw pred začiatkom dnešného "konkláve", na ktorom sa ministri dvadsaťpäťky pokúsia priblížiť k dohode o tzv. finančnej perspektíve.
Dohodu by únia chcela dosiahnuť už na júnovom summite v Bruseli, hlboké rozpory medzi členskými štátmi a neoblomný postoj Londýna však znižujú pravdepodobnosť úspechu.
Dnešná katastrofálna porážka nemeckých sociálnych demokratov v dôležitých voľbách do krajinského parlamentu najľudnatejšej nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko robí podľa pozorovateľov skorú dohodu o finančnej perspektíve takmer nemožnou. Zrejme totiž povedie k predčasným voľbám na jeseň, čím nemecká vláda stratí akúkoľvek pružnosť v rokovaniach o prípadných vyšších výdavkoch.
Ministri, vrátane šéfa slovenskej diplomacie Eduarda Kukana, rokujú dnes o novom kompromisnom návrhu luxemburského predsedníctva. Hoci neobsahuje žiadne celkové čísla, vyplýva z neho plán výrazne zoškrtať výdavky oproti pôvodným návrhom Európskej komisie.
Zatiaľ čo komisia pôvodne navrhovala v období 2007-13 výdavky vo forme záväzkov na úrovni 1,24 % hrubého národného príjmu (HNP) EÚ, luxemburský návrh počíta podľa diplomatov s výdavkami okolo 1,07 %. Šesť hlavných prispievateľov do spoločného rozpočtu Nemecko, Francúzsko, Británia, Holandsko, Švédsko a Rakúsko pritom naďalej požaduje udržanie výdavkov na 1 % HNP.
Slovensko môže v novom návrhu tešiť, že hoci obsahuje škrty, je o niečo výhodnejší v oblasti regionálnej politiky ako aprílový návrh a prvýkrát tiež počíta s financovaním odstavenia starších reaktorov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
(spravodajca TASR Robert Sermek) gon