Bern 19. marca (TASR) - Vďaka globálnemu otepľovaniu by mohlo aj v švajčiarskych Alpách o niekoľko desaťročí vládnuť stredomorské podnebie. Zároveň by mohol výrazne stúpnuť počet prudkých búrok, informovali dnes experti z geografického inštitútu Freiburskej univerzity.
Plyny spôsobujúce v atmosfére skleníkový efekt by mali spôsobiť oteplenie na celom svete v priebehu najbližších 50 až 100 rokov. Alpy však budú oteplením ovplyvnené viac ako iné časti sveta a pre niektoré nižšie položené lyžiarske strediská by to mohlo mať extrémne následky, upozornili vedci.
Počítače simulujúce trendy klimatických zmien vypočítali, že v priebehu storočia stúpne teplota v Alpách o päť stupňov Celzia, oznámil profesor Martin Beniston z Freiburskej univerzity. "V rovnakom čase vzrastú zrážky v zime a poklesnú v lete. Inak povedané, podnebie v Alpách sa v budúcnosti môže začať podobať súčasnej klíme v Stredomorí," dodal Beniston na tlačovej konferencii po seminári o najnovších zisteniach o globálnom otepľovaní a jeho potenciálnom dopade na alpský región.
Beniston, ktorý je členom Medzinárodnej rady pre klimatické zmeny (IPCC) pôsobiacej pri OSN, zároveň konštatoval, že počet a sila extrémnych búrok, lejakov a krupobití vzrastie.
Teplota v Alpách vzrástla v rokoch 1961-90 o jeden stupeň Celzia, čo je hodnota nad priemerným nárastom teploty - v 20. storočí teplota stúpla priemerne o 0,6 stupňa Celzia, informoval Švajčiarsky federálny úrad pre životné prostredie. Priemerné zrážky v Alpách tiež nadpriemerne vzrástli.
Podľa úradu v lyžiarskych strediskách, ležiacich pod hranicou 1200 až 1800 metrov, napadne čoraz menej snehu. Globálne otepľovanie poškodí aj hydroelektrárne, vodné nádrže a poľnohospodárstvo.
Švajčiarsko minulý rok prijalo zákon redukujúci povolený objem emisií oxidu uhličitého o desať percent v porovnaní s hladinou emisií v roku 1990. V súčasnosti prebiehajú rokovania so spoločnosťami o tom, ako tento cieľ dosiahnuť do roku 2010.