Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona jednoznačne zvíťazila vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách. Zo 650 kresiel v Dolnej snemovni parlamentu ich konzervatívci obsadili 365.
"Boris Johnson bude v oveľa priaznivejšej pozícii, ako bola po predčasných voľbách jeho predchodkyňa Theresa Mayová," poznamenáva v rozhovore pre SME analytik KRYŠTOF KRULIŠ.

Prekvapilo vás také rozhodujúce víťazstvo konzervatívcov?
Výhru konzervatívcov som očakával, napriek tomu ma natoľko jednoznačné výsledky prekvapili.
Myslíte si, že Borisa Johnsona teraz už podporili aj Briti, ktorí neinklinujú ku konzervatívcom, ale chceli dať premiérovi silný mandát, nech už konečne dotiahne brexit?
Sčasti sa na víťazstve konzervatívcov mohlo podpísať aj takéto rozhodovanie voličov. Dnes už si aj mnohí Briti, ktorí hlasovali za zotrvanie, želajú, aby Spojené kráľovstvo z Únie konečne vystúpilo, len nech už sa to toľko nenaťahuje.
Nemyslím si však, že toto bol rozhodujúci faktor. Keď si totiž spočítate, koľko hlasov dostali labouristi, liberálni demokrati a zelení, dostanete v súčte takmer rovnaký počet hlasov, ako získali konzervatívci.
Britská spoločnosť teda zostáva rozdelená, akurát to boli práve konzervatívci, ktorí dokázali zmobilizovať svojich voličov.

Boli vo výhode?
V podstate áno, opoziční labouristi si totiž zvolili chybnú stratégiu. Sľúbili druhé referendum o brexite, čím odradili časť svojich tradičných voličov, ktorí sú za vystúpenie Británie z Európskej únie. Zároveň tým, že boli radikálne ľavicoví a na čele majú vyhraneného Jeremyho Corbyna, sa obrali aj o možnosť, aby za nich hlasovali voliči iných strán, ktoré sú proti brexitu. Mali šancu osloviť voličov, ale premrhali ju.
Čo mohli urobiť inak?