LONDÝN. Škótska národná strana (SNP) zaznamenala v parlamentných voľbách výrazné úspechy v škótskych volebných obvodoch.
Líderka strany Nicola Sturgeonová povedala, že Škótsko tým vyslalo "jasný signál" smerom ku konaniu druhého referenda o svojej nezávislosti. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanice BBC.
Škótska národná strana posilnila
SNP získala 47 z 59 kresiel, ktoré má Škótsko v Dolnej snemovni britského parlamentu. Vo voľbách v roku 2017 získala SNP 35 mandátov.
Sturgeonová, ktorá je zároveň aj škótskou premiérkou, už dávnejšie sľúbila, že britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi pošle ešte pred Vianocami list, v ktorom požiada o právo uskutočniť druhé referendum o nezávislosti Škótska.

Samotný britský premiér však už počas predvolebnej kampane tvrdil, že takúto žiadosť odmietne, informuje stanica BBC.
"Škótsko vyslalo veľmi jasný odkaz: nechceme vládu Borisa Johnsona, nechceme opustiť EÚ," povedala. Výsledky volieb v Británii sú podľa nej pochmúrne, čo však vyzdvihuje dôležitosť práva Škótov rozhodnúť sa.
"Boris (Johnson) má mandát vyviesť Anglicko z EÚ, musí však akceptovať, že ja mám mandát dať Škótsku možnosť vybrať si inú budúcnosť," povedala.
Škótska premiérka chce na budúci týždeň zverejniť plán, v ktorom bude obhajovať demokratické právo Škótov na konanie druhého referenda.
"Toto nie je o tom, žiadať britského premiéra Borisa Johnsona či akéhokoľvek iného westminsterského politika o povolenie," uviedla krátko po oznámení výsledkov volieb Sturgeonová.
"Ide o uplatnenie demokratického práva Škótov, aby rozhodli o svojej vlastnej budúcnosti," dodala.
Sturgeonová Johnsonovi pripomenula, že je "lídrom strany, ktorá v Škótsku utrpela porážku". V škótskych volebných obvodoch si totiž konzervatívci výrazne pohoršili, pričom oproti 13 mandátom, ktoré získali v roku 2017, si v štvrtkových voľbách zabezpečili len šesť.
"Teraz je bez všetkých pochybností jasné, že drvivá väčšina Škótov si praje zostať v Európskej únii," uviedla.
Druhé referendum?
Britský minister pre Škótsko Alister Jack však v súvislosti s voľbami naopak zdôraznil skutočnosť, že celkovo viac ľudí v Škótsku volilo strany, ktoré podporujú zotrvanie krajiny v Spojenom kráľovstve.
Jack takisto trval na tom, že britský premiér by nemal povoliť uskutočniť druhé referendum o škótskej nezávislosti.
V ľudovom hlasovaní v roku 2014 odmietlo osamostatnenie Škótska 55 percent voličov. V referende v roku 2016 sa však 62 percent Škótov vyslovilo proti vystúpeniu Británie z EÚ.
SNP preto dlhodobo tvrdí, že v prípade brexitu usporiada nový plebiscit o škótskej samostatnosti.