Viedol medzinárodnú koalíciu proti Islamskému štátu, no neverí, že teroristická skupina je úplne porazená.
Bývalý generál JOHN ALLEN si myslí, že rozhodnutia Donalda Trumpa na Blízkom východe nie sú premyslené a že Spojeným štátom bude roky trvať, kým si pred spojencami opäť vybudujú stratenú dôveru.
Na Slovensku navštívil Stredoeurópske strategické fórum Chateau Belá, ktoré organizuje Globsec.
Akej najväčšej hrozbe aktuálne čelí západná civilizácia?
Existuje veľa hrozieb, niektoré sú bezprostredné, niektoré dlhodobé. No verím tomu, že najväčšou hrozbou sú klimatické zmeny. Prekročíme hranicu 1,5 stupňa a dostaneme sa ku kritickým dvom stupňom, podľa mňa sa tomu nedokážeme vyhnúť. A nie bezvýznamné časti Afriky budú čoskoro neobývateľné. To vytvorí nedostatok zdrojov, konflikty o prírodné zdroje a následne klimatickú migráciu.
Videli sme, aký vplyv na európsku politiku mal v roku 2015 príchod len dvoch miliónov utečencov zo Sýrie. Predstavte si, ako bude vyzerať Európa, ak sem príde 15 až 30 miliónov ľudí z Afriky a Blízkeho východu, pretože do rokov 2050 až 2070 sa tam nebude dať žiť.
Rusko dokážeme riešiť, zvládneme Čínu, dokážeme čeliť aj džihádistom, no ak sa nezorganizujeme, aby sme riešili túto tému, Európa bude na nepoznanie.

Podcenili sme túto hrozbu?
Už ani neviem, kto to je my, keď najväčší popierač klimatických zmien je prezident Spojených štátov. Čo sa týka klímy, USA sa vzdali svojej zodpovednosti globálnej veľmoci. Žijeme v bizarnom svete, keď sa čínsky prezident Si Ťin-pching prezentuje ako veľký bojovník proti klimatickým zmenám. Z krátkodobého hľadiska teda čelíme mnohým hrozbám, ktoré nás môžu zabiť, ak s nimi niečo neurobíme. No ak chceme hovoriť o zásadnej zmene našej spoločnosti, ktorá nás zmení na nepoznanie, je to klíma.
Prezident Trump viackrát v komentároch znižoval závažnosť situácie. O Blízkom východe povedal, že Islamský štát už je porazený. Vy ste viedli koalíciu proti Islamskému štátu. Je to tak alebo islamisti stále predstavujú hrozbu?